TIP: Chcete nižší poplatky z obchodování? Zde je návod

Mnozí z vás určitě v posledním roce zaznamenali něco, čemu se říká commission-free trading, neboli obchodování bez poplatků. První, kdo s tím přišel, byla obchodní platforma Robinhood. Poté následovali další brokeři: Charles Schwab, E-Trade, Fidelity nebo Interactive Brokers. Všichni mají ale jeden společný problém:

Obchodování bez poplatků je prozatím možné pouze pro rezidenty USA.

Na commission-free obchodování můžeme jakožto čeští a slovenští občané v současné chvíli zapomenout, ale neexistuje alespoň nějaký způsob, jak poplatky snížit? Ano, pokud využíváte pro své obchodování Interactive Brokers, bude dnešní návod právě pro vás.

Struktura poplatků u Interactive Brokers

Akcie

Standardní poplatky, které se u IB platí za obchodování akcií, jsou následující (platí pro US akcie): 0,005 USD za otevření / uzavření jedné akcie, nejméně však 1 USD, maximálně 1 % z obchodu. Tahle poplatková struktura se nazývá fixed a dost pravděpodobně ji máte nastavenou jako výchozí.

Příklad:

Nákup 1 kusu akcie za 100 USD = 1 * 0,005 = 1 USD poplatek

Nákup 300 kusů akcie za 100 USD = 300 * 0,005 = 1,5 USD poplatek

Nákup 1000 kusů akcie za 100 USD = 1000 * 0,005 = 5 USD poplatek

Poznámka: Za určitých okolností mohou být fixní poplatky lehce výhodnější než druhá varianta. Těmi okolnostmi mám na mysli to, když je cena akcie * počet kusů menší jak 35 USD. Hádám ale, že obchodujete větší objemy.

Kromě fixní poplatkové struktury ale existuje ještě něco, čemu se říká tiered. Zde je struktura následující (platí pro US akcie): 0,0035 USD za otevření / uzavření jedné akcie, minimálně však 0,35 USD, maximálně 1 % z obchodu. K tomu se ještě přičítají velmi drobné poplatky pro burzy a clearingová centra, ale to obvykle bývají zanedbatelné částky.

Příklad:

Nákup 1 kusu akcie za 100 USD = 1 * 0,0035 = 0,35 USD poplatek

Nákup 300 kusů akcie za 100 USD = 300 * 0,0035 = 1,05 USD poplatek

Nákup 1000 kusů akcie za 100 USD = 1000 * 0,005 = 3,5 USD poplatek

Rozdíl je myslím na první pohled jasný. Oproti fixní struktuře se jedná o 30% až 65% zlepšení. No neberte to!

Navíc můžete v případě obchodování limitními příkazy dostávat provize od jednotlivých burz. Nazývá se to add liquidity rebate. Nečekejte ale žádné horentní sumy, ledaže obchodujete několik desítek milionů USD.

Futures

U amerických futures kontraktů jsou také dvě poplatkové struktury nazvané stejně jako u akcií: fixed a tiered. Avšak tady je to s výhodností přesně naopak, než tomu bylo u akcií. Fixní poplatky jsou pro retailové obchodníky mnohem výhodnější než tiered.

Na nejnižším levelu se u tiered struktury platí 0,85 USD za otevření / uzavření jednoho kontraktu, tedy úplně stejně jako u fixních poplatků. Problém tiered struktury je ale v tom, že se ještě přičítá 0,10 USD poplatek za držení jednoho kontraktu přes noc (tzv. overnight position fee), takže pokud držíte futures kontrakty dlouhodoběji několik týdnů, nebo měsíců (třeba jako já, když obchoduji určité zemědělské komoditní spready), začínají poplatky slušně naskakovat.

Jak nastavit tiered poplatkovou strukturu u IB

1. krok: nalogujte se do portálu Interactive Brokers.

2. krok: v levém bočním menu klikněte na Settings -> Account Settings.

3. krok: v pravé oblasti nazvané Configuration klikněte na ozubené kolečko u položky IBKR Pricing Plan.

4. krok: zaškrtněte “Tiered” u položky Stocks a “Fixed” u položky Futures, následně potvrďte tlačítkem “Continue” (klikněte na screenshot pro zvětšení).

Já mám poplatkovou strukturu pro akcie a futures nastavené takto.

To je vše. Gratuluji, dost pravděpodobně ušetříte na poplatcích, někdo víc a někdo méně.

Má to vůbec smysl, snažit se snížit brokerské poplatky?

Určitě má, a to v jakémkoliv ohledu. Ať už jste dlouhodobý investor, nebo aktivní obchodník, každý dolar, který zůstane na účtu, a ne u brokera, se počítá!

Největší dopad bude mít snížení poplatků na menší účty a pro ty obchodníky, kteří jsou aktivnější. Pojďme si projít pár ukázek.

První ukázka se bude týkat automatického obchodního systému typu reverse-to-mean, v období 31.12.2016 až 31.12.2017 (náhodný rok).

Backtest stejného obchodního systému při různém startovním kapitálu a fixních poplatcích, období jeden rok.

Při účtu 10.000 USD tvoří poplatky 5,92 %, u kapitálu 50.000 USD dělají poplatky “jenom” 1,42 % a u 100.000 USD je podíl poplatků 1,07 %. Nyní porovnání s tiered strukturou…

Backtest stejného obchodního systému při různém startovním kapitálu a tiered poplatkové struktuře, období jeden rok.

Jedná se o úplně stejný systém jako na předchozích backtestech s tím rozdílem, že byla zvolena tiered struktura poplatků u IB. Rozdíly jsou výrazné.

U obchodního účtu 10.000 USD tvoří poplatky 2,1 %, u kapitálu 50.000 USD je to 0,75 % a u 100.000 USD to dělá 0,69 %.

Ještě přehledné shrnutí v tabulce.

Reálný příklad: výpis z obchodního účtu

Nedávno jsem přikupoval akcie Berkshire Hathaway za část přijatých dividend. Bylo to ve dvou transakcích, nejdřív 3 kusy a potom jako test zlomek akcie (fractional shares). Na screenshotu níže můžete vidět, že jsem za obě transakce zaplatil na poplatcích přesně 0,35 USD za každý obchod. V případě fixních poplatků bych určitě zaplatil přes 1 USD.


Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přejít nahoru