Všude kolem slýcháváme, že investování na finančních, potažmo akciových trzích, je rizikové a může způsobit, mimo jiné, kapitálovou ztrátu. Tohle je neustále omílaná věta, ale ono je to dobře. Alespoň to má široká veřejnost v podvědomí. Nicméně zamysleli jste se někdy nad tím, že další risk spojený s investováním může být váš broker? A právě tuto problematiku bude řešit dnešní článek.
In a street name
Vsadím se, že tento pojem slyšíte poprvé. Jde o to, že drtivá většina brokerů drží vámi nakoupené akcie na své jméno, anglický termín je official owner (bavím se o zahraničních akciích a ETFs), zatímco vy jste vlastníkem práv plynoucí z držby akcií, tzv. beneficial owner. Znamená to, že “vaše” akcie jsou ve vlastnictví brokerské společnosti, která si vede ve svých záznamech, jaká akcie komu patří. Souhrnným účtům, na kterých drží broker akcie vaším jménem, se říká pooled nominee account, případně jen nominee account.
Pokud je tedy vlastníkem vašich akcií broker, znamená to taky, že nefigurujete v žádném oficiálním registru. Takže například dividendy obdrží váš broker, který je následně distribuuje, dle svých záznamů, ke skutečným vlastníkům.
Například broker Degiro se chlubí tím, že všechny akcie jsou automaticky převedeny na custody účet, ale když se chcete dopátrat, kdo je jejich custodian, zjistíte, že se jedná o separate legal entity (SPV), což je obecné pojmenování, ale nikde se už nedozvíte, jaká firma za SPV stojí.
Proč je to řešené touto formou? Argumentem je usnadnění rychlé a levné změny vlastnictví. Vážně? Jaký je rozdíl, jestli se akcie v registru přepisuje na brokera nebo na skutečného vlastníka? A ještě v době, kdy je úplně všechno elektronicky zpracováváno. Mně to připadá jako chabá výmluva, ale třeba to má svoje technologické / funkční opodstatnění.
Může to být potenciální riziko? Ano i ne. Pokud je váš broker solidní, dostatečně veliký, s dobrou reputací, spadající pod kontrolu autorit a ochranou vkladů, potom je riziko mikroskopické.
Pokud by však došlo k tomu, že nějaký broker zbankrotuje, potom to může být obrovský problém pro jeho klienty právě z toho důvodu, že veškerý asset je ve vlastnictví onoho brokera, který s ním v krajní nouzi může nakládat dle své libovůle. Že se jedná o podvod? Jistě, ale takových podvodů zpronevěry peněz se událo v historii hned několik (více info níže). A když někomu “teče do bot”, není problém začít kouzlit s penězi ostatních, jen aby se odvrátil bankrot (viz. třeba nedávný skandál s německou Wirecard).
Proč vás tady straším? Předpokládám, že ze začátku tohle nikdo neřeší. Hlavně co nejrychleji založit účet, odsouhlasit všechny podmínky, poslat peníze a honem vydělávat. Ale když vám účet časem naroste, není od věci se začít zajímat o to, jakým způsobem jsou chráněny vklady klientů nebo právě vámi držené akcie, protože jak jsem právě vysvětlil, to že nakoupíte u brokera akcie ještě neznamená, že jste jejich oficiální vlastník.
K článku mě inspirovaly události, které se začaly dít ve spojitosti s Interactive Brokers (případně Lynx broker) a plánovaným Brexitem. A protože předpokládám, že hodně českých a slovenských investorů / obchodníků tohoto brokera využívá, bude se další část věnovat právě problematice chystaných změn.
Problém Interactive Brokers a Brexitu
Pokud máte u IB obchodní účet a vyloženě neignorujete jejich emaily, nebo si je necháte padat do spamu, potom vám neunikla zpráva o tom, že bude docházet k migraci všech účtů občanů EU z britské pobočky Interactive Brokers (U.K.) Limited, kde máme prozatím všichni své účty. Důvodem je blížící se Brexit a s ním spojené potenciální trable, jako například nemožnost otevírat nové obchody nebo vkládat peníze na účet. Bohužel se zatím neví, jak dobrá nebo špatná dohoda bude a co všechno bude omezovat.
Dle aktuálních zpráv to vypadá tak, že účty středních a východních Evropanů budou přesunuty do maďarské pobočky Interactive Brokers Central Europe Befektetési ZRt. IB na to vytvořilo samostatnou FAQ stránku, kde se snaží zodpovědět dotazy spojené s migrací, více info zde.
Určitě si říkáte: “To je povyku. Odsouhlasím migraci účtu do maďarské pobočky a jinak se nic nemění.” Ostatně i IB to prezentuje tím stylem, že se vlastně nic neděje a vše po migraci poběží, jak má. Ano, vše dost pravděpodobně poběží jako doposud, jenže pokud jste pozorně četli výše uvedenou FAQ stránku až dokonce, potom by vás měla minimálně zarazit poslední pasáž s dost zásadní otázkou: “How will my account protection be impacted?“
Aktuální situace
V současné chvíli, kdy jsou všechny účty pod britskou pobočkou Interactive Brokers (U.K.) Limited, jsou vklady klientů a jejich assetu pojištěné hned několika způsoby pomocí:
- britského garančního fondu FSCS (Financial Services Compensation Scheme) do maximální výše £85,000,
- amerického SIPC (Securities Investor Protection Corporation) pojištění vkladů a cenných papírů do maximální výše $500.000, z čehož tvoří pojištění hotovosti až $250.000,
- dodatečného pojištění každého účtu u Lloyds Bank až do výše $30.000.000 (pojištění hotovosti až do $900.000) s celkovým maximem $150.000.000 na pojistnou událost.
Kolem výše uvedeného pojištění koluje na internetu hned několik mýtů a omylů:
1. Americké pojištění SIPC se nevztahuje na účty založené pod britskou pobočkou Interactive Brokers (U.K.) Limited.
To není pravda! Všechny účty jsou tímto pojištěním chráněny.
2. Pojištění SIPC je k ničemu, jde spíš o marketingový tah než o ochranu klientů brokerských společností.
Neřekl bych. Rád vám připomenu dva notoricky známé případy, kdy došlo k úpadku brokera / správce finančních aktiv a SIPC v tom sehrál poměrně důležitou roli.
- MF Global Inc. – obrovský broker specializovaný na komoditní deriváty, který zbankrotoval v roce 2011. SIPC napomohl tomu, aby bylo vráceno 100 % finančních prostředků klientům v hodnotě 8,1 miliardy USD, více info: SIPC: Customers See Full Assets Restored as MF Global Liquidation Ends.
- Bernard L. Madoff Investment Securities LLC – tohle je neuvěřitelný příběh. Bernie Madoff byl považovaný dlouhá léta za superstar finančních trhů. V prosinci 2008 poukázal jeho syn na to, že celá firma je jedno velké ponziho schéma, Madoff dostal 150 let vězení a způsobil odhadovanou ztrátu 18 miliard USD. SIPC i v tomto případě napomáhal. K únoru 2020 bylo investorům zatím navráceno 13,93 miliard, tedy něco kolem 63 % a případ stále ještě není uzavřen. Pokud jste neviděli, tak doporučuji výborný film Čaroděj ze země lží, který zachycuje část života Bernieho Madoffa a jeho rodiny.
3. SIPC pojišťuje peněžní vklady a cenné papíry do maximální výše 500.000 USD na osobu. Když mám na účtu víc jak 500K USD, jsou moje peníze a akcie v ohrožení!
Vůbec ne. Jenom je potřeba správně pochopit, jak celý mechanismus likvidace firmy probíhá… Insolvenční správce má za úkol rozprodat veškerý majetek společnosti a zablokovat všechny finanční prostředky. V případě úpadků brokerských společností jsem četl starší výroční zprávu od SIPCu, že 99 % veškerého majetku bylo získáno z insolvenčního řízení. Na to chybějící 1 % je zde právě SIPC, aby ztráty klientům dorovnal.
Pro svoje potřeby počítám s pesimističtějším scénářem, tedy že se díky insolvenčnímu řízení získá 80 % majetku brokera, potom je obchodní účet do 2.500.000 USD 100% krytý SIPC pojištěním (80 % jsou 2.000.000 + 500.000 od SIPC). Pokud bych měl účet větší, založil bych další třeba na člena rodiny a získal tak dalšího půl milionu na pojištění.
Tím ale všechny dobré zprávy končí. Teď to horší…
Nadcházející situace
Pro všechny nově založené pobočky IB v EU (Lucembursko, Irsko a Maďarsko) platí evropské pojištění do maximální výše 20.000 EUR místo pojištění od britského fondu FSCS. A co je nejhorší… SIPC pojištění se na EU pobočky nevztahuje!
Úředníci v evropské unii to zkrátka umí zařídit. Zakážou obchodování amerických ETFek, aby ochránili nebohé investory, ale to, že jsou obchodníci chráněni proti úpadku brokera do výše 20.000 EUR, jim už přijde v pořádku.
Za zeptání nic nedáš
Protože jsem člověk zvídavý a rád se na nejasnosti zeptám, kontaktoval jsem IB ohledně nadcházející migrace s pár dotazy. Pro účely článku jsem je volně přeložil do češtiny:
Já: Na vaší FAQ stránce k migraci UK účtů do EU jsem se dočetl, že budou pojištěny do maximální výše 20.000 EUR. Skutečně je tam jenom tohle pojištění?
Support: Obávám se, že tam žádné další pojištění není. Přiznávám, že to není příliš velká částka ve srovnání se SIPC.
Já: Dobře, co to zkusit obejít… Co kdybych si založil účet pod americkým IB a celý svůj účet tam přesunul?
Support: To je možné pouze v případě, že jste daňovým rezidentem USA. Jinak to možné není.
Já: Dobře. Ještě jeden nápad… Neplánuje IB, že by právě kvůli mizernému pojištění v EU začal alespoň využívat opatrovníka (separate custody entity), který by držel veškerý asset klientů?
Support: Obávám se, že tahle možnost není k dispozici.
Já: Když to shrnu: díky migraci z UK do EU bude můj účet pojištěný do maximální výše 20.000 EUR. Prozatím neexistuje žádná možnost, jak docílit lepšího pojištění, je to tak?
Support: V současné chvíli nejsou žádné informace ohledně dalšího pojištění k dispozici.
Já: Dobře, co když se rozhodnu odmítnout migraci svého účtu? Jak bude moje obchodování a další věci ovlivněny?
Poznámka: Účet migrovat nemusíte, IB vás k tomu nemůže donutit. Stále platí, že pod IB UK se žádné podmínky nemění. Po Brexitu ale může dojít k tomu, že nebudete moct otevírat nové obchody, případně vkládat peníze na účet.
Support: To záleží na výsledku jednání mezi Británií a EU. Bohužel prozatím nevíme, jaké restrikce uvalí EU na Británii a jaké konsekvence z toho poplynou pro naše zákazníky.
Závěr
Zatím visí ve vzduchu příliš mnoho otázek, jak celý Brexit dopadne a co vše bude vyjednané. Osobně si myslím, že není důvod, aby obchodníci u britského IB nemohli dále obchodovat. Dokud nebudou 100% jasné všechny podmínky, určitě s migrací účtu do EU pospíchat nebudu.
Pokud by ale nastala situace, že se evropských rezidentů budou dotýkat pobrexitové restrikce v podobě omezení nebo znemožnění obchodování a současně by platilo pouhé pojištění proti úpadku do 20.000 EUR, potom bych účet nemigroval a začal zvažovat možnosti jiných brokerů, na které se vztahuje SIPC pojištění. To ale hodně předbíhám…
Jestli máte věcnou připomínku k danému tématu, budu rád, když se podělíte v diskuzi.