V předchozím článku jsem se podivoval nad tím, kolik expertů a profesionálů chybně interpretuje ukazatel short interest a nastínil jsem, jak se správně vypočítává a co v reálu vlastně znamená jeho hodnota přes 100 %. A protože je kauza kolem GameStopu a dalších meme akcií v poslední době velmi oblíbená a svým způsobem edukativní, bylo by škoda se na tohle téma ještě jednou nerozepsat a nepokusit se vyvrátit mýty, polopravdy a nesmysly, které se na internetu kolem této události vyrojily.
Abych však mohl začít bořit mýty s událostí spojené, musím nejdřív přesně vysvětlit motivy chování dvou ústředních účastníků celé show – brokera Robinhood na jedné straně a jeho klientů na straně druhé.
Broker
Robinhood je typický retailový broker, který zažívá obrovský rozmach cca od roku 2020. Tento broker je průkopníkem bezpoplatkového obchodování (tzv. commission-free), díky čemuž se stal tak oblíbený mezi masou lidí. Kromě toho se pomocí své mobilní aplikace snaží u svých klientů navodit pocit, že obchodování a investování je hra, nikoliv seriózní business. Snahou brokera tedy je, aby jeho klienti co nejvíce a často obchodovali.
Jak ale Robinhood vydělává peníze, když je u něj vše zdarma? Menší část příjmů tvoří lehce širší bid/ask spread než u prime brokerů, další minoritní část příjmů tvoří úroky z shortovaných akcií (o který se s vámi běžní brokeři podělí, Robinhood nikoliv) a největší část příjmů tvoří prodej toku objednávek svých klientů (tzv. orderflow) market makerovi s názvem Citadel Securities.
Klienti Robinhoodu
Představuji vám Boba. Bob je narozený po roce 1982 (spadá do generace mileniálů), je bezdětný, ale tvrdě pracující člověk, jehož pracovní pozice byla postižena koronavirovou krizí, tudíž je aktuálně nezaměstnaný, ale díky štědrým covidovým podporám se má lépe, než by se měl, kdyby normálně pracoval. Bob nemá žádné zkušenosti s finančními trhy, nicméně jeho kamarád mu poradí, ať si založí jednoduše a rychle účet u Robinhoodu a že peníze, co má nazbyt, může mnohonásobně rozmnožit v obchodování akcií. Bob neváhá ani minutu a za chvíli už posílá svůj první peněžní vklad, aby mu náhodou něco neuteklo. Broker mu nabízí páku 2:1, kterou Bob začne naplno využívat, aniž by vůbec tušil, jaké následky to může mít. To vše samozřejmě s nálepkou “ZDARMA”.
Teď, když jsem vám představil dva hlavní účastníky celé kauzy, můžeme konečně přejít k jednotlivým mýtům…
Mýtus č. 1: Běžní lidé to konečně natírají banditům z Wall Street
Nemůžu začít jinak než tím nejvtipnějším nesmyslem, který koluje všude po internetu… Určitě jste slyšeli nebo četli něco jako: Occupy Wall Street; retail proti fondům; malí obchodníci zatápí velkým žralokům; běžní lidé porážejí Wall Street ve své vlastní hře; Wall Street si líže rány apod. Opravdu si myslíte, že má v této kauze retail navrch? Kampak si myslíte, že odtekly ty miliardy dolarů, o které přišly fondy Citron, Melvin a další? Surprise, surprise… Opět na Wall Street!
To, co skončilo u “děcek” ze skupiny wallstreetbets a ostatního retailu, je zanedbatelná kapka z oceánu. Většina peněz se akorát přesunula k jiným fondům. Není to nic překvapivého. Při bankrotu LTCM nebo pádu Lehman Brothers si samozřejmě také všichni žraloci chtěli urvat svůj kousek pro sebe, jakmile ve vodě ucítily krev. Skupinou wallstreetbets opěvovaný Michael Burry byl jedním z těch zprofanovanějších, kdo defacto “přispěl” k prohloubení krize 2008, což je paradox, protože přesně proti těmto lidem oni přece “bojují” svými short squeezy, nebo ne?
Je to přesně naopak, než se zdá. Skupina wallstreetbets, ale hlavně média, udělala kolem celé kauzy obrovský humbuk a odvedla tu špinavou část práce (tzv. pump), aby toho následně využily velké ryby ve svůj prospěch (tzv. dump). To, co se stalo na meme akciích, prozatím nespadá pod učebnicový popis schématu pump & dump, ale věřím, že chápete moji pointu. Určitě můžete namítnout, že je to celé pouze vymyšlená konspirační teorie. Ne, není, fakta hovoří za vše…
Z tabulky výše je vidět, že mezi největšími držiteli akcií GME jsou fondy (Fidelity, Blackrock, Vanguard a Dimensional) a několik profesionálních investorů. Je tedy jasné, že největší podíl na zisku měli pasivní indexový investoři, následovaní několika finančními žraloky.
Zde ale seznam zdaleka nekončí! Kdo na této události s GameStopem vydělal rovněž obrovské peníze? Management společnosti. Všimněte si v tabulce výše jména Ryan Cohen. Jedná se o investora a člena představenstva firmy GameStop. Opravdu je férové, aby neschopní lidé ve vedení, kvůli kterým zůstala společnost zaseknutá ve druhém tisíciletí, byli za svoji práci takto štědře odměnění?
Další veliký kus koláče si ukousla, mimo jiné, již jednou zmiňovaná společnost Citadel Securities, což je market maker, kterému Robinhood prodává orderflow svých klientů. Jaký to paradox…
Suma sumárum: Malá část peněz skončila v kapsách spekulantů na redditu a retailu v první vlně. Největší podíl prozatím získali pasivní indexový investoři, management společnosti, ale také spousta fondů, které se svezli nahoru a svezou se i dolů (např. Chamath Palihapitiya se svými 50.000 CALL opcemi). Veliké ztráty čeká obrovskou masu lidí, která díky FOMO nakupovala pozdě.
Well done wallstreetbets, well done!
Pokud bylo plánem skupiny WSB potrestat Wall Street, měli se zaměřit na banky, a ne hedge fondy (hint: motivací samozřejmě nebyla vzpoura proti Wall Street, ale rychlé vydělání peněz!). Hedge fondy v roce 2009 totiž nikdo nezachraňoval oproti velkým bankám, ze kterých si jejich ředitelé odnesli tučné zlaté padáky.
Mýtus č. 2: Všichni short selleři jsou zlo. Snaží se akorát tlačit cenu akcií dolů.
Short selleři mají na finančních trzích svůj důvod. Ti větší obvykle pomáhají udržovat kontrolu nad řízením společností (hledají zásadní chyby, kterých se management vědomě nebo nevědomě dopouští), ale rovněž pomáhají odhalit různé podvody, jako tomu bylo u firem typu Enron, Lehman Brothers nebo nedávno třeba Wirecard. Kromě toho platí úroky z vypůjčených akcií, díky čemuž může mít retail obchodování bez poplatků.
Manipulují short selleři s cenou ve svůj prospěch? Někteří určitě ano, stejně tak ale i ti, kteří drží akcie long (akcionáři nebo insideři) třeba pomocí svého účtu na Twitteru.
Mýtus č. 3: Efektivita trhů
Určitě jste slyšeli něco podobného jako: “Podívejte se na akcie GameStop. A pak že jsou trhy efektivní!” Trhy nejsou 100% efektivní, nikdy nebyly a z podstaty věci být ani nemůžou. Teorie efektivity trhů se zakládá na předpokladu, že cena je vždy správně stanovená – reflektuje současnou hodnotu všech budoucích zisků a dividend. To je ale nemožné! Jak můžeme stanovit cenu za základě budoucích zisků, o kterých nemáme nejmenší páru (kromě hodně nepřesných odhadů analytiků)?
Trhy nebudou nikdy 100% efektivní, protože na nich působí lidé s emocemi, nikoliv roboti. Jsou ale dostatečně efektivní, což například dokazuje skutečnost, že většina stock pickerů nepřekonává v dlouhodobém horizontu indexy.
Mýtus č. 4: Brokeři jsou banditi, kteří omezují svobodu na finančních trzích.
Tento mýtus se zakládá na skutečnosti, kdy Robinhood, Webull a pár dalších brokerů omezili před pár dny obchodování na liquidate only pro pár exponovaných akcií (GME, AMC, BB…), tedy den nebo dva neumožnovali otevírat nové pozice na long, což si masa lidí vysvětlila tak, že brokeři chrání dotčené hedge fondy. Zejména proti Robinhoodu se zvedla velká vlna nevole a soudních žalob. Došlo to tak daleko, že se k tomu začali vyjadřovat absolutně nekompetentní politici (kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez a senátor Ted Cruz). A to fakt nechceme, nikdo z nás!
Když se nad tím trošku víc zamyslíte, asi vás napadne: “Proč by vůbec broker chránil nějaký hedgeový fond, se kterým nemá nic společného?” Nechránil, protože k tomu nemá jediný důvod. K čemu ale má sakra dobrý důvod, je ochránit svůj business.
O co přesně šlo… Nechci zde rozepisovat úplné podrobnosti, takže ve zkratce. Robinhood, Webull a pár dalších používají pro svoje obchodování firmu na vypořádávání obchodů s názvem Apex Clearing jako svého DTC (Depository Trust Company). A právě tento DTC zvedl Robinhoodovi, kvůli obrovskému nárůstu volatility, finanční nároky pro vypořádávání obchodů (trvá standardně dva dny) u dotčených akcií desetinásobně (!), než bylo běžné. Robinhood nebyl schopný v tak krátkém čase dostát tomuto požadavku, a tak byl donucen omezit obchodování. Pokud by vás zajímal celý mechanismus fungování clearingu a settlementu, zde je to hezky popsané.
Klienti Robinhoodu by nakonec neměli být nijak překvapení. Vše mají “zdarma” a tomu odpovídá i kvalita služeb, jenž se jim dostává. Co se týče ostatních prime brokerů, tak co vím, všichni akorát navyšovali marginové požadavky, ale obchodování neomezovali.
Interactive Brokers chairman Thomas Peterffy told CNBC Thursday the broker’s decision was to protect the market and the clearing house, the body responsible for the trusted transfer of securities and funds between the buyer and seller. Robinhood, however, has its own clearing system.
Mýtus č. 5: Broker mně svévolně uzavřel pozici
Další mýtus kolující po diskuzních fórech. Pamatujete na Boba, kterého jsem představoval na začátku článku? Bob je typický zákazník Robinhoodu. Důležité je, že o finančních trzích ví jenom to, že se na nich dá slušně vydělat a taky to, že mu broker nabízí dvojnásobné množství peněz k obchodování.
Co Bob udělá? Protože má na účtu málo svých peněz, ale chce rychle zbohatnout, využije celou páku a nakoupí už tak vyhypované akcie GME. Až po sem cajk. Jenže broker je za pár dnů nucený, kvůli explozi volatility, zvýšit marginové požadavky všem zákazníkům na dvojnásobek. Co se stane s Bobovou napákovanou pozicí? Dostane margin call – broker mu ji musí uzavřít (nebo alespoň část), aby nedostal do finančních problémů sám sebe. Bob to nechápe a je rozzuřený, jako jedno z útočišť se nabízí diskuzní fórum, kde začne hlásat, že mu broker z ničeho nic uzavřel nakoupené akcie a že jsou všichni na Wall Street neskuteční zloději.
Závěr
To, co začal uživatel u/deepfuckingvalue aka Roaring Kitty jako value bet před mnoha měsíci, se masově rozšířilo díky redditu a médiím do ukázkové micro bubliny. V této události dostali hodně přes prsty dva short selleři, spousta retailových obchodníků ztratilo a ztratí peníze, ale většina se rozdistribuovala po Wall Street.
Bylo zábavné to sledovat, ale všechno jednou končí. Podobné pokusy zde s námi v budoucnu určitě budou, ale jediné, kde lze podobnou akci očekávat, jsou penny stocks nebo akcie shitty společností, což ostatně dokazuje i poslední snaha o short squeez na stříbře (LOL).
Jedno se mu ale musí nechat…
Deepfuckingvalue má sakra koule! 27.1.2021 měl jeho účet hodnotu 48 mio USD a včera při uzavíračce už jenom 22 mio, což je pokles o 26.000.000 (!) USD za pár dnů. Já bych tohle psychicky nevydržel!
Ryan Cohen do Gamestopu afaik investoval poprvé někdy v létě 2020 a byl jedním z argumentů WSB, proč očekávat zlepšení situace a tedy byl na počátku celého zájmu o GME.. Tedy v jeho případě mi přijde informace o neschopných lidech ve vedení poněkud zavádějící. A navíc, pokud neprodal na peaku ceny,tak zjevně z celé akce zisk nemá. Totéž platí pro fondy jako BlackRock, Vanguard, apod. (kteří navíc – nevím, hádám – GME nakoupili ještě před koronou, tedy za vyšší cenu). Zisk mají ti, kteří nakoupili včas za levno (tj. cca během druhé půlky roku 2020 a buď prodali teď na peaku ceny, nebo klidně ještě čekají, ale hledné době prodají, neboť cena je stále v destinásobcích cen z loňského léta.
Jasný, já to taky vím, ale nechal jsem se trošku unést :-) … Každopádně zbytek vedení je neschopný, za tím si stojím. Jinak by firma nebyla tam, kde je… teda vlastně byla. Teď je na tom paradoxně dobře, alespoň co se financí týče.
Ad fondy: záměrně jsem v článku napsal toto: “Největší podíl prozatím získali pasivní indexový investoři, management společnosti…”, protože mně bylo jasný, že to bude někdo zpochybňovat ;-)
Tobě se podařilo vypíchnout dvě věci, které lze rozporovat. Ono jde rozporovat vlastně úplně všechno, co jsem napsal. Každopádně smyslem článku bylo jít proti obecným a povrchním informacím, které akorát všichni papouškují po ostatních. A to se mně IMHO povedlo, ať už se ti moje názory líbí nebo ne.
Zařadím se sem, protože jsme měl původně tři připomínky/dotazy, ale dva z nich mi už sebral Vojta (nějak mi taky nešlo do hlavy jak to tom pasivní investoři vydělali, a že Ryan Cohen byl původní “value zárukou” dobrého “obchodu”). Tedy ten zbývající – pokud se nepletu (a pevně v to doufám), tak prodej order flow je pro evropské brokery zakázaný na základě MiFID II viz zde? Díky.
Vidím, že ten můj bod s pasivními investory je značně diskutabilní. Zkusím svoji myšlenku vysvětlit jednodušeji…
Představ si, že jsi kdykoliv před vypuknutím reddit mánie nakoupil ETF s tickerem XRT. A je úplně jedno, jestli jsi spekulant nebo dlouhodobý investor. Přišla mánie, kdy WSB vyhnali ceny několika akcií do nebes. Jak tě tahle skutečnost ovlivnila? Koncem roku 2020 jsi mohl XRP nakoupit za 64,32 USD, když se podívám na cenu dnes, tedy po splasknutí mánie, tak se pohybuje kolem 80 USD. Tenhle nárůst není způsobený pouze tím, že se extrémně dařilo firmám v indexu, ale do jisté míry je to díky WSB, kteří ceny akcií vyhypovali.
A protože jsou mezi největšími držiteli těchto meme stocks nízkonákladové fondy, je dost pravděpodobné, že se pozitivní efekt dotkl značné části jejich pasivních investorů. Do té doby, dokud budou ceny meme akcií výše než před mánií, profitují na celé záležitosti zejména držitelé těchto nízkonákladových ETFs.
Ad order flow: Abych řekl pravdu, tak netuším a ani to pro můj styl obchodování není důležité. Order flow prodává IB pouze ve verzi lite účtu, který je jenom pro Američany. Co se ostatních EU brokerů týče, tak nevím. V tom dokumentu, na který odkazuješ, nic o zákazu prodeji OF napsáno není vyjma toho, že “je špatné pro trhy” LOL
Ano, z tohoto pohledu to chápu, jen je pravděpodobné, že většina pasivních investorů je prostě pasivních, nebudou prodávat protože drží dlouhodobě.
S tím order flow – ten dokument opravdu neukuje na to, že by to bylo pro evropské brokery zakázané, ale podle stanoviska evropských regulátorů mi to tak přijde. Samozřejmě, my smrtelníci to nijak neovlivníme, ale na druhou stranu to (kupodivu vzhledem k ostatním EU regulacím) vnímám jako jistou ochranu v tom, že nebudou tak jednoduše vznikat “free” brokeři jako Robinhood i v Evropě, protože budou mít těžší pozici jak vydělat na svých klientech (např. Trading 212 měl a možná i stále má celkem finanční problémy, protože order flow nemůže prodávat)
Upřímně, nemyslím si, že ze strany EU existuje jakýkoliv zájem “ochránit” retailové obchodníky.
U IB taky nešlo nakupovat akcie, pouze zavírat, zkoušel jsem zadat limitní příkaz hodně pod cenou jen tak ze zvědavosti a vysočílo upozornění, že lze pouze zavírat pozice. Já měl to štěstí, že jsem držel 1500 ks akcií s průměrnou cenou cca 4 USD. Pozici jsem otvíral jako deep ITM covered call, protože jsem chtěl dostávat úrok od IB za vypůjčení akcií shortařům, Rabat Rate tam byl extrémně vysoký, takže mi z toho chodil každý den hezký úrok a z velké části jsem to měl krýté výpisem ITM CALL. Jak cena akcie klesala, tak CALL opce se mi dostaly OTM a znovu jsem dovypsal CALL a tak si snížil průměrnou nákupní cenu až na cca 4 USD. Pak jsem to už nechal s tím, že jsem doufal, že by nějaký squeeze mohl příjít při Short Interestu přes 100%. Zavřel jsem někde přes 32, škoda, ale i tak hezký bonus. Vtipné byly ceny opcí pri implikované volatilitě kolem 1000%.
Hezký, dobře ty!
To bylo vyloženě štěstí tohle chytit, ale když si to člověk spočítá, že ho od finančního důchodu dělilo asi 10 dní, tak to trochu hlodá :-D Ale takhle nad tím nejde přemýšlet, co by kdyby.
Jasně, hlavně bys musel trefit vrchol, což by se ti 100% nepodařilo, protože chamtivost je svině :-)
Čistě z mojí zvědavosti. Kolik byl denní nebo klidně anualizovaný čistý úrok za půjčování akcií GME? Broker si tuším bere 50 %.
Tady je vývoj v čase. V TWS se to nechá zobrazit jako SLB Rates, mám to hozený jako ikonu v Tool Baru. Mají psaný, že dávají 50%, ale těm procentům to moc neodpovídalo, bylo to spíš míň a taky většinou broker půjčil jen část mnou držených akcií, nevím, čím se to řídí. Je třeba mít aktivovaný Stock Yield Enhancement Program v nastavení účtu. Akcie větších firem s vyšším denním volume, co mají nízké short interest ratio, jsem asi nikdy neměl propůjčené, prostě malý zájem o short vůči floatu.
Teda ty úroky jsou brutal. Short selleři zaplakali na short squeezu, ale ještě k tomu platili většinu doby šílený úroky. Zajímavá utilitka, díky za tip, to jsem neznal.
Já jsem měl SYE program nějakou dobu aktivovaný, ale vzhledem k tomu, co držím dlouhodobě v portfoliu, jsem vždycky dostal akorát pár šušňů.
Opet perfetne napsany clanek plny informaci. Pro me nejlepsi clanky okolo akcii na cz webu+ zajime komentare.
Diky FinHacker
Děkuji Žanzi! Takovýto spontánní komentář mě vždycky velmi potěší. Včera jeden emailem, dneska jeden od tebe. Co víc si můžu přát :-)
Dobrý den všem,
existuje v aplikaci interactivebrokers nějaká možnost najít a seřadit si “most shorted stocks” podle různých indikátorů ? A nebo kde najít aktuální informace které akcie jsou momentálně nejvíc nashortované ? Chtěl bych si udělat pár tabulek a testovat to na statistickou signifikanci. Přemýšlím jestli se na bázi opakujících fenoménů a lá Gamestop nenechají vytvořit stabilní obchodní systémy. Už o něčem takovém někdo z vás přemýšlel ?
děkuji.
Stock screener na Finviz.com. Lze si tam seřadit akcie dle % float short.
díky,
Pavel
Já používám teda toto:https://www.highshortinterest.com/
Jen nevím jak často je to aktualizováno.
Další kolo tento týden. Já v pondělí nakoupil jen tak pro gambling 10x $GME a 100x $AMC (jsem ve walstreetbets skupině na Telegramu).. Diamond hands do pátku, držení “meme stonks” přes víkend mi nedává smysl.. Trochu mi to nostalgicky připomíná dogecoin ..
Když vás to baví…