Problematice vkladů a výběrů peněz u Interactive Brokers jsem se věnoval v několika předchozích článcích (zde a zde). A protože se situace neustále vyvíjí a nové skutečnosti stále komplikují život značné části mých čtenářů i mně samotnému, rád bych v dnešním článku popsal svou nedávnou zkušenost, jak efektivně vyřešit problém se souvisejícími nadbytečnými bankovními poplatky.
Slibem nezarmoutíš
U Interactive Brokers již existuje požadavek na opětovné otevření sběrného účtu u české banky, jak tomu bylo dříve. Broker samozřejmě slíbil, že na problému aktivně pracuje. Jenže už uběhlo půl roku a k žádnému progresu nedošlo. Bohužel se obávám, že ČR je pro takto velikého brokera příliš malou zemí a jakékoliv méně podstatné požadavky se dostávají až na samý konec jejich to-do listu. To ovšem neznamená, že když je bude prudit co nejvíce zákazníků, že se situace nemůže zlepšit, takže směle do toho ;-).
Dlouho fungující hack
Na vklady českých korun do IB po migraci účtů z UK do EU fungoval jeden pěkný hack – původní sběrný účet u české pobočky banky HSBC ještě donedávna přijímal všechny vklady a správně je připisoval na obchodní účty klientů brokera. Od začátku června se situace změnila a při pokusu o vklad touto cestou se platba vrátí s poznámkou, že účet již neexistuje.
Problém a jeho řešení
V případě výběru z účtu IB vedeného pod irskou pobočkou (IBIE) bohužel vstupuje do hry korespondenční banka ČSOB, která si neváhá účtovat tučný poplatek za zprostředkování tohoto “náročného” převodu přes půl světa z Frankfurtu do České republiky. Konkrétně si účtuje 1 % z objemu transakce do maximální výše 2 000 Kč.
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je prachsprosté okrádání v té nejčistší podobě. Už jen to, že k jednoduché bankovní transakci od našich sousedů v Německu je potřeba prostředníka, je pozoruhodné. Takový neoprávněný poplatek prostě nemohu akceptovat! Naštěstí existují podobně smýšlející lidé jako já, kteří hledají řešení různých problémů a neváhají se o ně podělit s ostatními (díky Štefane za tip!). O co jde?
All-in-one solution
Už není třeba mít několik bankovních účtů a registrací na různých online směnárnách a peněženkách. Postačí jeden bankovní účet podle vlastních preferencí a mobilní aplikace Revolut v tarifu Standard, tedy zdarma.
Vklady CZK do Interactive Brokers
- Jakmile máte Revolut nainstalovaný v mobilu a aktivovaný účet, musíte do této peněženky nejprve dostat české koruny. To lze provést dvěma způsoby:
- debetní kartou od svého bankovního účtu – bez poplatku pokud se jedná o osobní bankovní účet,
- bankovním převodem – peníze lze poslat buď na český sběrný účet u Monety, nebo jako platbu SEPA na účet Revolut Payments UAB v Litvě. Obě informace naleznete v údajích o účtu v záložce místní nebo SWIFT.
- Přidat účet příjemce – jeho název, IBAN, SWIFT a adresu brokera.
- Odeslat požadovanou částku, fixní poplatek 150 Kč. Nezapomeňte uvést referenční číslo svého brokerského účtu.
Vzhledem k tomu, že peníze jsou zasílány z účtu vedeného na vaše jméno, neměl by být jediný problém s jejich příjmem na jakýkoliv brokerský účet. Čas od času se ozve compliance oddělení s tím, že chtějí předložit výpis z účtu (stalo se mi to u Wise). Stačí dodat všechny požadované dokumenty a už vás více nebudou obtěžovat.
Výběry CZK od Interactive Brokers
Účet v jakékoliv měně máte u Revolutu vedený pod svým jménem (v podrobnostech k účtu pod záložkou SWIFT). Nejedná se o sběrné účty ale osobní, což je obrovská výhoda. Nevím, jestli to bylo mou nepozorností, nebo jestli tam osobní účty vedené na jméno dříve nebyly, ale tato skutečnost otevírá dříve nevídané možnosti, jako třeba výběr peněz od brokera…
- Jakmile máte Revolut nainstalovaný v mobilním telefonu a aktivovaný účet, musíte si v klientském portálu IB přidat příjemce: Transfer & Pay -> Transfer Funds -> Make a withdrawal -> zvolit CZK měnu z rolovací nabídky -> Connect your bank.
- Údaje o svém bankovním účtu naleznete v Revolutu v podrobnostech k účtu pod záložkou SWIFT (nesplést se záložkou MÍSTNÍ!)
- Po vyplnění a potvrzení všech údajů by se měl v klientském portálu IB v seznamu příjemců objevit nový – váš korunový účet Revolut.
- Nyní už stačí pouze zadat vámi vybíranou částku a výběr u brokera potvrdit. Poplatek 0 Kč.
Největší rozdíl je v tom, že do celé transakce vstupuje jako korespondenční banka Revolut Ltd., nikoliv chamtivá ČSOB. Díky tomu je celý výběr zdarma.
Pro příjem plateb z Revolutu doporčuji běžný účet u Equa bank, kde je poplatek za příchozí zahraniční platbu pouhých 29 Kč, což je jeden z nejlevnějších.
To, zda za transakci zaplatím 2000 Kč nebo 0 Kč, je pro mě a věřím, že i pro většinu čtenářů, zcela zásadní. Když existují skvělé možnosti fintech aplikací, nevidím jediný důvod, proč platit naprosto nesmyslné poplatky českým bankám. Mnohem raději podpořím nadějné zahraniční startupy, které se snaží lidem zlepšit a zjednodušit život. Navíc… Čím více čtenářů díky tomuto článku ušetří, tím šťastnější budu.
Na druhou stranu, občas se objevovaly zprávy lidí o blokování účtů na Revolutu, když pravděpodobně nějaký algoritmus vyhodnotil transakci jako podezřelou. Z tohoto důvody bych na Revolut vyšší statisíce převádět nechtěl.
Rovněž se objevují zprávy, že Air bank (nebo články v řetězci) také nesmyslně zadržuje příjem peněz od IB. S úplně novým účtem bych to nedělal, ale jinak bych se toho nebál. Pokud vám zablokují účet, není nic jednoduššího než kontaktovat support a situaci aktivně řešit. Svůj tip samozřejmě nikomu nevnucuji.
Ahoj,
co se týká Revolutu a blokování plateb. V minulosti se mi stalo, že mi byl zablokován účet, ale jakmile jsem se spojil s podporou a doložil původ peněz, byl mi účet okamžitě účet odblokován a já mohl s penězi dále nakládat. Pokud mám výpis od svého brokera, že jsem ty peníze poslal já sám ze svého účtu. Případně třeba výpis z účtu, že mi chodí nějaká výplata z práce a tu jsem si tam postupem času naposílal. Osobně nemám strach, že by mi Revolut peníze “sebral” a já se k nim už nedostal. Pokud takové dokumenty nemám, volil bych pravděpodobně radši jinou cestu než přes Revolut. Tomhle ohledu jsou dosti aktivní.
Jinak nemyslím si, že by dělali něco navíc. Sledovat pohyby peněz jim nařizuje zákon o praní špinavých pěněz (AML). Předpokládám, že to dělají i české banky, ale alespoň z mojí zkušenosti v tomhle nejsou příliš aktivní co se týká otravování klientů. Stalo se mi jen jednou, že se ozval někdo z banky a požadoval vysvětlení k transakci, kterou jsem provedl. Konkrétně to byla Hello Bank a převáděl jsem větší částku na účet partnerky (nemá stejné příjmení). Podobné transakce u jiných českých bank (např. Fio, Airbank, Creditas), ale u mě nikdo nikdy neřešil.
Děkuji za článek
Převod CZK do Revolutu je možný i zdarma.7.4 jsem posílal z Fio do Revolutu jako první zkušební platbu 600 Kč bez poplatku.14.4 jsem poslal zase z Fio do Revolutu60000 Kč bez poplatku.Obě platby jsem zadal jako tuzemské,protože Revolut má korunový účet u Reiffeisenbank bank.Samozřejmostí je zadat ref.č. u Revolutu. Mám účet i u Reifky,ale nemělo by to ovlivnit poplatky za převod protože to proběhlo jako tuzemská standartní platba
Já jsem ale nikde v článku netvrdil, že převod peněz z běžného účtu do Revolutu je jakkoliv zpoplatněný. Naopak jsem psal, že “dobití” korun do Revolutu je zdarma. Co už ale zdarma není je zahraniční platba z Revolutu k IB, tam je fixní poplatek 150 Kč.
Dříve tam bývala jedna zahraniční platba za měsíc zdarma. Zřejmě to už zrušili, škoda :-(
Malá poznámka k části “Vklady CZK do Interactive Brokers”: karta nemusí být debetní, může být i kreditní, tudíž obecně platební karta :)
Tak jo, mám taky zkušenost, právě jsem zasponzoroval ty vydřiduchy z ČSOB 1300czk a to jsem zkoušel poslat jen zkušební CZK vzorek, jestli se něco změnilo oproti min. roku, když jsme byly pod UK licencí a změnilo se toho opravdu hodně!
Ještě min. rok, když jsem si převáděl CZK do FIO banky, tak to bylo zdarma (zřejmě měli ten slavný CZK účet a z toho to posílali jako tuzemskou platbu). Nyní (pod IBIE) tam vstupuje škodná a hned si uloupne nemalou částku:
Tak jsem se chtěl jen zeptat, pokud to udělám takhle přes Revolut, jestli je to i nyní zdarma, či někdo nemá odkaz na ceník, aby to nebylo z bláta do louže a Revolut LTD. neúčtoval nějaké poplatky při prevodu to Revolut Lithuania?
Díky
Je to zdarma, před třemi týdny jsem dělal jeden větší výběr, dnes další. Poplatky celkem: 0 Kč.
Revolut je opravdu úžasná věc. Včera dopoledne zadán požadavek na výběr CZK, dnes odpoledne peníze připsány na účtu. Tohle celé s nulovým poplatkem!!!
Aktuální zkušenost s výběrem CZK z účtu u IBCE a poslání do AirBank.
Příkaz zadán v pondělí večer ve 21:30 a po pár minutách CZK odepsány z účtu u IBCE.
Dnes ráno připsána na účet u AirBank celá posílaná částka a pak si jenom AirBank strhla 100 Kč za příchozí zahraniční platbu.
Jen mne překvapilo, že odesílatelem je IB LUX a ne maďarský IBCE.
Nicméně to nic nemění na tom, že poplatek je přijatelných 100 Kč.
Zdravím, nevíte prosím někdo IBAN společnosti IB Hungary? Díky
Přijde mně hodně nerozumné ptát se na IBAN brokera ve veřejné diskuzi. Kdybychom byli na Filipínách, už by tady bylo postnutých 150 různých IBANů patřících zaručeně IB. Vygeneruj si v klientském portálu deposit request a nemáš co řešit.
Mám dotaz. Když si chci posílat peníze do Interactive Brokers skrz Airbank a zadám si, že budu posílat Kč, tak mi to vygeneruje ten účet ve Frankfurtu v Německu, to by tedy měl být ten korunový sběrný účet, pokud jsem to pochopil správně? Nebo jak to zjistím, že je to korunový sběrný účet a není to jiný? Další věc by mě zajímala, že mi tam při vkladu skáče jako korespondenční banka ta prachochtivá ČSOB. Je možné, že si vezme klasicky ještě ona nějaký poplatek? Nebo se mi strhne “pouze” 100 Kč z Airbank a tím je to pro mě vyřešené? Pokud bych posílal peníze přes Revolut, tak by si ČSOB nic nebralo? S IB teprve začínám a snažím se pochopit ten systém, jak to s těmi vklady funguje, proto budu moc rád za jakoukoliv radu.
Před zadáváním volíš, jakou měnu budeš vkládat, dle toho se ti vygenerují platební instrukce. Při vkladech do transakcí korespondenční banka nevstupuje, alespoň takovou zkušenost mám já.
Ahoj, jsem u IB přes 10 let a už delší dobu si vybírám měsíční výplatu tak že v TWSku přes fxconv nakoupím požadované CZK (moje base currency je USD) a ty pak odešlu do Fia. Když jsme byli v UK tak byla tato cesta zdarma, tento rok poplatek ve Fiu 100 CZK, ať nežeru. Předevčírem jsem se chystal nakoupit zase nějaké ty koruny a jaké bylo moje překvapení – můj příkaz byl odmítnut i když cash byl na účtu dostatek – FX trade would expose account to currency leverage. Na podpoře mi řekli že nově je zakázáno u IBCE nakupovat jinou měnu než base currency daného účtu. Nebudu sem dávat celý rozhovor, stačí asi toto:
Tasmiya P: Due to the above restriction the order to convert USD to CZK is being rejected since it would have created a non base currency balance in the account.
You may refer these webpages for more information:
IB CE Disclosure: https://www.interactivebrokers.hu/en/index.php?f=48163&p=disclosures
IB CE: https://ibkr.info/article/3587
Due to a recent change in IBCE policy, clients are not able to open FX position in non base currency
Málem jsem spadl pod stůl. Nevím jestli je řešení ten Revolut, tzn. posílat USD z IB do Revolutu, tam vyměnit USD/CZK a následně poslat CZK do Fia. Kolik by tady bylo clkem poplatků anebo rovnou požádat o přeložení IBKR entity z IBCE do IB IE. Co myslíte?
Už se to tady řešilo, jednoduchým a efektivním řešením je změnit si base currency na měnu, kterou potřebuješ konvertovat.
Vůbec se nedivím Romanovi, pokaždé měnit „base currency“ jen kvůli směně měny je dost náročné, navíc to trvá den. Taky nám tím přímo i nepřímo zakázali/znemožnili obchodovat na Forexu. Hlášku “FX conversion is allowed to base currency only.” jsem dostával, když jsem měl ještě v lednu účet v IBUK v naději, že se nějak s EU domluví. Pak jsem převedl účet do IBCE (i z důvodu tohoto zákazu), s tím, že se to nějak vstřebá a dokážu se s ostatním nějak vypořádat, ale tohle je už „trochu“ moc. Přitom ještě v květnu Forex (směna měn) nebyl problém, teda, s tím zbytkem měn, co nám nechali. Jako by toho nebylo už dost, nemůžeme normálně obchodovat americká ETF (SPY atd.), jsou problémy s převody peněz a teď v IBCE ještě zakázali převody a obchodování s měnami. Samé klacky pod nohy. ☹
Je u IBIE směna měn / Forex bez problémů?
Ano, tohle omezení se týká pouze IBCE, já normálně FX operace u IBIE dělat můžu (v případě kladných zůstatků).
… a zdá se, že i spousta dalších věcí je v IBIE jiných, než u IBCE. Například posílání dolarů na Wise.U IBCE toto domnívám se rozumně udělat nejde.
Otázka je zdali nejen jiných, ale i lepších. Podrobně jsem to (zatím) nestudoval, tak nevím, ale zdá se, že ano… navíc mě úplně netěší mít peníze v Maďarsku.
Mít “peníze v Maďarsku” to by byl ten nejmenší problém. Ostatně fyzicky to posíláš na IBAN tuším do Německa. Ale třeba ta nemožnost konverze CZK <-> EUR <-> USD, to naštve.
Kde “fyzicky” nakonec skončí nevím jistě, ale podléhají maďarské jurisdikci, resp. účet u IB.
Souhlasím, taky v tuto chvíli vnímám jako nejhorší zákaz měnit a obchodovat měny mimo “base currency”.
Ahoj Romane jsi u IB uz 10 let ? Potrebuji se trochu poradit, zaplatim za tvuj cas, prave se prokousavam zrizenim uctu. Moc diky hunter7933 zavinac seznam.cz
Vzhledem k těm trablům při konverzi měny u IB – zkoušel někdo namísto korun poslat z IB na Revolut dolary? A vyměnit je až u Revolutu? Kolik to případně stálo, a jak moc je to horší než posílat kačky?
Mě se totiž řešení se změnou BaseCurrency moc nelíbí, je v tom pak zmatek, vidím jiná čísla než na jaká jsem byl zvyklý ;-)
Já jsem si dolary na Revolut posílal a bez problémů. Konverze následně stojí 0,5 % v případě dosažení limitu u free tarifu, tedy stejně jako třeba u Wise.
Kecám, vybíral jsem eura, sorry za mystifikaci. Je dost možný, že tam při výběru USD poleze do transakce poplatek korespondenční banky, protože Revolut má USD účet v Litvě. Pro výběry USD z IB jednoznačně doporučuji Wise, protože tam se to posílá na účet v USA přes ACH, tzn. free. Tohle jsem několikrát využil a nebyl problém.
Mno, já postupoval podle videonávodu zde
https://www.youtube.com/watch?v=1GDwM2Mh7Ck
… a to u IBCE nefunguje, protože IBCE nenabízí “Traditional ACH Verification” a tudíž účet u Wise nejde spárovat. Čili u IBCE fakt zbývá na výběr pouze přepnout BaseCurrency na EUR a pak konvertovat USD->EUR a poslat EUR. To mimochodem na Wise dorazí bez problémů.
Zdravím, jsem tu nový, tak se omlouvám, jestli to bude off-topic. Všichni tu chválíte Revolut, přes Wise to u IBIE(Lynx) takto výhodně převádět nelze??
Ahoj, v pohodě, off-topic to úplně není. Lze využívat Wise (psal jsem o tom tady a tady), ale Revolut prostě dle mé zkušenosti vychází o něco levněji. Wise jsem nicméně k těmto účelům dříve také používal.
Ono totiž dost záleží na tom, jak to máš strukturovaný. Já například +- držím 50% v USD a 50% v CZK, tedy z 50% se hedguji proti oscilování dolaru. Mně by pravděpodobně měnění base currency nevadilo, protože peníze normálně nevybírám (pokud je vyloženě nepotřebuji na něco jiného), ale chápu, že to může být pro některé klienty IB obtěžující.
UPDATE: pouhá změna base currency nemá žádný vliv na možnost / nemožnost fyzicky konvertovat měnu. Vyzkoušel jsem si to před pár dny, kdy jsem potřeboval prodat USD (zůstatek jsem měl záporný) a nakoupit CZK. Provedl jsem změnu base currency do CZK a nebylo úplně překvapením, že mě broker FX trade nenechal udělat úplně stejně jako při jiné base currency. Bohužel je jediným řešením využití CFD kontraktů…
Říkal jsem si jestli to může být ještě větší opruz…. a může :(
Provedli byste větší výběr v řádech milionů Kč přes Revolut, je to bezpečné?
Ano, nejvíc jsem přes Revolut vybíral cca 2 mio CZK a bez problémů. Nikomu to ale nenutím…
Super, děkuji.
Účet mám u IBIE a včera jsem směnil USD na CZK v TWS a zkusil provést výběr 90tis Kč na Revolut. Na Revolut účet přišla celá částka a nebyl mi stržen žádný poplatek dle vašeho návodu. Takže jsem rád, že jsem narazil na váš článek :) protože v březnu jsem si vybíral peníze na FIO účet a bylo mi strženo 2100Kč (2000Kč u korespondeční banky ČSOB + 100Kč přijatá platba u FIO).
Do budoucna budu tedy vybírat přes Revolut a snad větší částky nebudou problém.
Co vlastně ovlivňuje jestli jsem u IBIE nebo IBCE. Nenutili nahodou všechny zmigrovat do Maďarska? Tuším, že pro nové účty je IBCE povinné…
Pro nové účty ano, ale když migrovali ty stávající, tak podle nějakého klíče (mně neznámého) se to rozdělovalo na IBIE a IBCE. Já mám například účet u IBIE…
tady když tak screen z aktuálního výběru
Zdravím,
s ohledem na oslabování CZK, bych se rád zajistil proti opětovnému posílení. Navedl by mě někdo na nějaký produkt, který to umožní CZK/USD a CZK/EUR. Jsem u ibce a nechci jít cestou prodej pozice, smeň na CZK a nakup na úvěr. Pokud možno bych požádal o konkrétní radu. Děkuji znalejším.
adam
Ahoj, jsou různé možnosti. Pokud nechceš jít cestou fyzického směňování, potom ti u IB zbývá pouze využití CFD kontraktů (takhle hedguji část portfolia já). Výhodou je obrovská páka (jinak řečeno málo blokovaných peněz na marginu), naopak nevýhodou jsou úroky, které musíš poskytovateli za CFD obvykle platit, ale díky nízkým úrokovým sazbám na USD a nízkému blokovanému marginu to není vůbec špatné. Tohle nemusí nutně probíhat u IB, ale můžeš využít různých FX brokerů, kteří mohou mít lepší / horší podmínky.
Další možností jsou měnové forwardy, které lze obchodovat např. u Akcenty nebo tuším i u Roklenů. Velikou nevýhodou je více práce se zajišťováním a mnohem vyšší marginové požadavky než v případě CFD. Výhodou potom může být situace, kdy je zajišťování ziskové díky kladnému úrokovému diferenciálu. Já jsem se v minulosti přes forwardy zajišťoval, ale vůbec mně to nevyhovovalo a vrátil jsem se k řešení “vše u brokera”.
ahoj,
asi jako každý tu řeším, jak převést peníze na Interactive Brokers v Irsku (IBIE).
Zkoušel jsem převést USD z FIO a jak tady někdo poznamenal, tak to strhlo navíc někde mezi FIO a IB dalších 25 USD.
Zkoušel jsem posílat peníze v CZK přes něměcký JP Morgan, ale tam se zase vecpala ČSOB a dál jsem to ani nezkoušel (díky všem za rady, že tudy cesta ne …).
Jak tedy fundovat, pokud bych vzal cestu s Revolut:
Cesta by pak byla: CZK účet (CZK, domácí platba; poplatek 0) -> Revolut (CZK; poplatek 150 Kč) -> ?? (CZK, zahraniční platba; poplatek?) -> účet na IB (CZK, poplatek 0) -> převod CZK na USD (poplatek 2.5 USD). Je to tak reálné?
Díky za radu!
Nean
Ahoj,
četl jsi článek výše? Je to tam přesně popsané tak, aby celý vklad v CZK vyšel na pouhých 150 Kč. Pokud využiješ Revolut, neměl by se tam nějaký další bankovní prostředník dostat. Účet u Revolutu v české měně je vedený na tvoje jméno, všechno je v záložce SWIFT v detailu každého účtu.
Ano, cetl. Prave proto se chci ujistit, ze je to tak jak se zde pise. V druhem clanku se napriklad pise, ze Revolut ma na jmeno jen USD a EUR ucet, ale ne CZK. Dale, jeste v cervnu se mezi ceskym uctem a JP Morgan nevecpala zadna korespondencni banka, dneska uz ano (= dneska zaplatime cca 1% poslanim cesty, ktera se tu take doporucovala v odkazu penize lze poslat i levneji). S Revolutem nemam zkusenosti, chci se ujsitit, ze zde neni nejaka horni hranice ktera je pak zpoplatnena jako na smene. To by znamenalo, ze je to pro me nepouzitelne a budu zakladat u Revolutu dalsi ucet zbytecne. Takze ano cetl ale potrebuji jen od nekoho ujistit, ze to tak porad funguje i v listopadu 2021 a ze se od chvile napsani clanku neco nezmenilo. Fundovani uctu je pro me ted kriticky krok, protoze se postupne zavreli vsechny smysluplne cesty a zbyva uz jen fundovani s vydriduchy (viz posilani USD – pamatuji si jeste kdyz jsem zacinal a to v roce 2008, tak slo krasne k IB posilat s minimalnimi poplatky… no nic, vlastne byla i doba kdy clovek v klidu klikl a poslal CZK jen tak ale najednou s brexitem je vsechno zase jinak…)
Nean
Článek, na který se odvoláváte, je staršího data. Tento článek je sice také starší, ale stále platný. Převod z Revolutu stojí 150 Kč, český účet je vedený na vaše jméno a pro směnu je prvních 1000 EUR nezpoplatněno, vše nad tuto částku je za poplatek z objemu podobně jako třeba u Wise. Pokud posíláte k IB Koruny, tak žádnou směnu neřešíte, tedy celkové náklady jsou fixních 150 Kč za převod.
Pokud má někdo placený Revolut (metal, premium apod.) tak tam je několik zahraničních plateb měsíčně zdarma. Takže pro pravidelné platby se vyplatí mít placený Revolut
Jeste jeden dotaz na vase zkusenosti. Prosel jsem diskuze o Revolutu (napr. Diskuze zde finex*********) a jestli je to pravda, tak to neni cesta na seriozni fundovani. Mate s tim zkusenosti? Nean
Podívejte, já nikomu Revolut nenutím. Na rozdíl od finexu nemám z doporučování Revolutu vůbec nic, dělám to na základě mých zkušeností, co se mně pro vklady a výběry nejvíc osvědčilo a zároveň to patří mezi nejlevnější řešení. Pokud váháte, tak to zkuste prvně s 1000 Kč a pokud bude vše fungovat, můžete je využívat pro větší částky. Za mě to seriózní cesta pro fundování je, stejně tak vybírání (poznámka: nejvyšší částka, co jsem přes Revolut vybíral bylo kolem 2 mio).
Ještě k finexu: tyhle webové stránky jako hodnotný zdroj informací opravdu nepovažuji. Jejich celé snažení funguje na partnerském principu natlačit vás do nějakého jimi doporučovaného brokera nebo služby, ze které mají provizi, přitom nebude moc velkým překvapením, že nejvíce tlačení a nejlépe hodnocení brokeři na jejich webu vyplácejí nejvyšší provize. Pozor na tyhle neobjektivní zdroje informací.
Diky moc za odpovedi a zkusenosti. Pomohlo me to zorientovat. K te diskuzi o Refolutu – nemam s nimi zadne zkusenosti, ale o dlouhodobem zablokovani uctu, nestadnardnim chovanim, neschopnosti se dobrat nejake odpovedi a katastroficke “podpore” Revolutu jsou plne stranky. Myslim, ze at je finex jaky,oliv, diskuze pod jejich clankem zadnou pozitivni reklamu Revolutu fakt neudelala. Spis je to odstrasujici, jak se muze financni instituce chovat. Ja ale zadne zkusenosti nemam a jestli vy ano a pozitivni, tak je to zase dalsi stripek. Nean
Krátkodobá blokace účtu může klidně nastat, zejména u nově otevřených. Určitě bych si nenechal vyplácet víc jak 100K na úplně nový účet bez historie. Pokud už ale nějaký čas Revolut používáš a dodal jsi všechny potřebné doklady k ověření účtu, neměl bys mít problém.
Problém u všech diskuzí je ten, že zveřejněné věci můžou být slušně vytržené z kontextu nebo polopravdivé. Třeba diskutující, který si stěžuje na dlouhodobé zablokování, nedodal všechny potřebné dokumenty, které po něm chtěli. V diskuzi se o tuto skutečnost ale nepodělí. Tebou zmíněnou diskuzi jsem nečetl, takže nemůžu soudit.
Provedl jsem si na vánoční dárky malou odměnu. Musím potvrdit, čekám týden zda se něco nestrhne navíc ale z IB do FIO měna Kč za 100Kč.
Bylo to jednoduché, peníze druhý den.
Jsem spokojen, přišel jsem jinde o vyšší částky a neřeším malichernosti.
Třeba někomu moje zkušenost pomůže. Vybíral jsem teď jednotky milionů CZK z IBCE přímo do Fio, nechtěl jsem s takovou částkou experimentovat u Revolutu. Withdrawal jsem u IBCE zadal ve středu odpoledne, celá odeslaná částka dorazila v pátek ráno. V detailech platby je uvedeno “:52A:IBKRHUHH :71A:SHA :71F:CZK0,00”. Ani stopy po korespondenční bance nebo nějakých poplatcích. IBKRHUHH je SWIFT kód přímo IBCE. Fio si dodatečně strhlo 100 Kč za příchozí zahraniční platbu.
Nevim, jak bych asi u IB CE pro deposit prevedl CZK na EUR u Revolut a pak to poslal do IB. Pro vyplatu bych dal USD -> Rveolut a tam prevedl na CZK. V cem je problem?
Vůbec nerozumím tomu, co vlastně chceš poradit.
P.S.: Není od věci nejdřív pozdravit, když jsi někde poprvé…
Ahoj, myslím, že Tomáš se snažil o tento scénář:
Z banky v CZ hodím CZK na Revolut, kde je následně převedu na EUR. Ty pak SEPA platbou zdarma pošlu na IB, kde za EUR nakoupím USD.
Co jsem koukal, kurzy na Revolut a IB jsou vesměs stejné. Za převod na USD pak zaplatíš 2 dollary, pokud se nejedná o nějakou velkou částku.
Tedy bavíme se o poplatku převodu CZK na IB a následného nákupu USD oproti poplatku převodu na EUR a následně na USD. Přijde mi, že vesměs mluvíme o 100 /AirBank/ nebo 150 /Revolut/ korunách v prvním případě a 2 dollarech (40-50 korun) v druhém případě. Nebo se pletu? Druhý způsob by tedy měl být efektivnější než operace pouze s CZK.
Aha, asi protože EUR na USD nelze konvertovat pokud má člověk base currency CZK.
Přesně tohle bylo popsáno v jiném článku pod bodem 1.4. Obecně se mně ale nelíbilo, jakým způsobem byl dotaz vůbec položený…
Vím, článek jsem četl, ale tenkrát mi nedošlo, že konverzi vlastně budu muset zaplatit dvakrát, pokud nebudu dělat nějaké triky se změnou base currency. EUR -> CZK -> USD (tedy v případě, že budu chtít nakupovat v dollarech…což ale bude asi případ většiny).
Díky za články a za odpovědi v komentářích!
Dobrý den, v první řadě moc díky autorovi za skvělé články. Jsem v investování zelenáč a zdejší web je mi velmi moudrým rádcem! Pro pročtení haldy článků i komentářů (nejen zde) jsem však asi trošku zacyklil a prosím proto o pomoc a radu ohledně přístupu k měnovému riziku a souvisejícím poplatkům za převody.
Nejprve nutný kontext: Začínám investovat, chci k tomu přistoupit jako ke spoření na důchod – tzn. rád bych šel cestou ETF na SP500, Nasdaq100 a pak možná nějaké sektorově atraktivní ETF + pár stocks (pravděpodobně FANG). Investiční horizont cca 30 let) do důchodu ještě velmi daleko :-) Geograficky věřím především USA, neplánuju nějaké významnější expozice do emerging markets či EU. Nechci dělat trading, počítám s tím, že nyní do toho jednorázově pošlu cca 400 tis. Kč a poté bych rád měsíčně přidával 7 – 10 tis. Kč dle aktuálních možností a vybírat bych to chtěl ideálně opravdu až na ten důchod. Jsem OSVČ, příjem mám v CZK, paradoxně však žiju z rodinných důvodů na Slovensku, takže mám hypotéku a většinu nákladů v EUR. Přemýšlel jsem mezi XTB a Interactive Brokers, nakonec se mi víc líbí IB – fungují dlouho, jsou stabilní, IBCE má pojistku 90 % do 100k USD…
No, a teď už k samotnému dotazu. U IBCE jsem v procesu ověřování (nemám margin účet), zatím jsem si jako base currency zvolil CZK. Nebylo by pro mě ale lepší dát si spíš jako base currency EUR? Stejně si nyní větší část CZK příjmu převádím na EUR, když žiju na SVK a do ČR jezdím jen občas pracovně, příp. platím přes Revolut. Jakou base currency a proč byste mi, prosím, s ohledem na můj profil doporučili? A pokud EUR, má pro mě smysl investovat do EUR hedged ETFs či to nemám řešit a nebát se i USD ETFs?
Přijde mi, že především s ohledem na ty měsíční platby, které mám v plánu, je pro mě lepší si nejprve CZK příjem převést např. přes Roklen do EUR a ty pak z bankovního EUR účtu poslat SEPA platbou do IB, kde mít base currency EUR. Jak to už vše ale několik týdnů pročítám, počítám a plánuju, tak jsem se z toho už asi sám dopletl a budu proto rád za feedback zdejší ostřílené komunity :-)
Zdravím Ondro,
tak za prvé… nastavená base currency u IB má pouze informativní charakter, to znamená, že ti broker přepočítává veškeré peníze (investované / volné) v TWS a klientském portálu do měny, kterou si zvolíš. Není to tak, že ti peníze automaticky převede (konvertuje) do nastavené měny, to si musíš udělat sám přes forexový obchod. Tohle hrozně moc lidí plete.
Za druhé… pokud chceš nakupovat ETFka denominované v USD, potom je nejvýhodnější mít na účtu u IB rovněž dolary. V opačném případě ti broker bude účtovat úrok (aktuálně 1,58 % p.a.) za to, že si od něj dolary budeš muset na svoje nákupy půjčovat (nakupuje se za USD).
Jenže mít vše převedené na dolary je sice nejvýhodnější z hlediska poplatků, ale už ne tak výhodné z hlediska potenciálního oslabení USD vůči CZK (nebo EUR), protože pokud oslabí dolar, oslabí rovněž tvoje investice přepočítaná do tvé domácí měny. Tohle je poměrně komplexní problematika a mám v hlavě připravených pár článků na blog. Do začátku bych doporučoval tři možnosti:
V tvém případě bych pravděpodobně zvolil třetí možnost, ale finální rozhodnutí musíš udělat sám na základě osobních preferencí.
Zdravím všechny,
pročítám si zdejší diskuzi a vyvstala mi tu jedna otázka. Mám to podobně jak Ondra, jen s tím rozdílem, že důchod bych měl mít už za 15 let a žiji v ČR. A také řeším, jestli na IB posílat CZK nebo EUR.
Ty tady píšeš ” … Není to tak, že ti peníze automaticky převede (konvertuje) do nastavené měny, to si musíš udělat sám přes forexový obchod. Tohle hrozně moc lidí plete. …”. Tohle jsem do teď nevěděl. Ale, o několik příspěvků výše někdo uvádí, že u IBCE nejsou forexové převody měn povoleny. Takže jsem buď opět něco nepochopil nebo jsou tu protichůdné informace.
Díky za vysvětlení.
Jen pro info, používám XTB, tam posílám přímo EUR buď přes Revolut nebo devizovku a používám i Degiro, kde posílám CZK a nechám převést na EUR automaticky nebo manuálně když na to spěchám.
Zdravím,
co je mně známo, tak u IBCE lze dělat pouze forexové operace do nastavené base currency (u IBIE je to bez tohoto omezení). Tedy když máš kladný zůstatek v eurech a chceš si je převést do korun, musíš nejprve změnit svoji base currency, jeden den počkat a následně provést převod. Tohle je takový malý hack od FinHackera… 😉
Rozumím, ale takový hack asi nemá smysl dělat, to je jednodušší a možná i levnější posílat si tam přímo EUR (jako SEPA) a mít i base currency v EUR. Prostě tak jak to dělám u XTB.
Tento hack by měl asi jen smysl, když bych měl na IB např. 10t.CZK, 1000 EUR a třeba 1000 USD a chtěl za vše nakoupit ETF za EUR, tak změnit svoji base currency na EUR (pokud bych měl jinou) a pak převést CZK a USD na EUR a nakoupit.
Nerozumíme si. Ten hack má smysl kdykoliv, kdy potřebuji z jakéhokoliv důvodu udělat u IBCE forexový obchod, který jinak není možný. Ondrovi jsem radil, že pro něj bude nejlepší možnost číslo 3, tedy ponechat vše v eurech a kupovat ETFka obchodované v EUR. Co se týče toho, jaké měny držet na brokerském účtu… to si musí každý rozhodnout sám. Všechno má své pro a proti. Ty se jako občan ČR vystavuješ kurzovému riziku tím, že držíš vše v eurech (na rozdíl od Ondry, který na Slovensku žije a tudíž jsou eura jeho domácí měnou). Naopak pokud bys měl vše v korunách, měnovému riziku se nevystavuješ, ale budeš si muset holt něco připlatit za půjčení USD nebo EUR od brokera. Doufám, že teď už je to jasné a tvé pochyby o protichůdných informacích zde na blogu jsem rozptýlil.
Ne, ne, já jsem to pochopil, moje otázka nesměřovala na řešení kurzového rizika, ale na to jak nejlépe dostat peníze na IB, z hlediska proveditelnosti, poplatků za transfér a výhodnosti kurzů (Revolut, devizovka, forex). Nevěděl jsem, jestli je ten forex vůbec možný. Odpověděl jsi mi, že ano, ale stejně asi nejlépe vychází použít Revolut, kde je slušný kurz a transfér zdarma.
S kurzovým rizikem jsem se tak nějak smířil, protože skoro vše je v EUR nebo USD a poplatky ze půjčení USD nebo EUR od brokera by asi vyšly dráž a hedge ETF je minimum. Jak se jinak zabezpečit nevím, tak hluboce do toho nevidím. Prostě předpokládám, že kurz CZK bude oscilovat.
Aha už rozumím, tak to jsme si opravdu nerozuměli :) Ze všech metod, které jsou mně známé vychází nejlevněji na poplatcích zahraniční převod korun z Air Bank (100 Kč) do IB. Tohle vychází u Revolutu na 150 Kč. Pro posílání ostatních měn bude pravděpodobně nejvýhodnější Revolut. Ostatním metodám posílání peněz k IB jsem se věnoval ve starším (aktualizovaném) článku zde.
Ahoj, předem chci moc poděkovat za tvoje články, jsou mi moc nápomocny.
Přiznám se, že je zatím pro mě IB nečitelné z pohledu zacházení s měnami, takže bych tě poprosil o rady: jinde uvádíš, že při obchodu v jiné měně než je base currency, si vlastně peníze od IB půjčuji za nějaký úrok – forexová operace popsána výše není tímto případem a peníze se reálně zkonvertují na jinou měnu za poplatek myslím 2 USD (tedy klasická konverze s tím problémem, že musím vždy změnit base currency, abych do ní mohl peníze převést)? Takže v tom případě mohu mít na účtu s base currency např. EUR více měn, třeba USD a CZK a tedy při koupi akcie vedené v USD nebo CZK se strhne částka vždy z dané měny aniž by tam byl další poplatek nebo si měnu musel půjčovat?
A ještě malý dotaz: v rámci svých článků často ukazuješ screeny detailní cesty peněz přes korespondenční banky včetně všech poplatků – to je nějaký “systém”, který se dá použít pro všechny banky? Např. u AirBank nic takového dohledat nemůžu…
Ještě jednou díky moc!
Ahoj, máš v tom trošku zmatky, takže to zkusím vysvětlit. Base currency, a už to tady píšu asi po milionkráté, má jenom informační charakter, abys věděl, jakou má tvoje portfolio celkovou hodnotu v korunách, dolarech nebo bůhví v čem. Při změně base currency nedochází k žádné konverzi.
Pokud si potřebuješ zkonvertovat peníze do jiné měny, musíš tak učinit sám, IB za tebe nic automaticky neudělá.
Do té doby, dokud máš na účtu dostatek svých vlastních peněžních prostředků, si od IB samozřejmě nic nepůjčuješ. Pokud už svoje peníze nemáš (buď vůbec a nebo konkrétní měnu), zároveň máš marginový účet a chceš něco dalšího nakoupit, potom ti IB peníze půjčí na úrok. Tohle se projeví v Real FX balance jako záporná hodnota (v TWS v záložce Account).
Co vím, tak jedinou cestu včetně všech korespondenčních bank jsem ukazoval na screenu z výběru od IB, který to tam detailně rozepisuje. Nikdo jiný tohle nedělá.
Pekný deň, pozdravujem,
v prvom rade sa chcem poďakovať ako tvorcovi tohto webu tak aj všetkým, ktorí svojimi poznatkami a skúsenosťami prispievate k tvorbe jeho obsahu. Je to veľmi nápomocné pre lepšie zorientovanie sa v nových ,,vodách,, pre mnohých z nás. Ja osobne som sa dozvedel vďaka vám dosť veľa.
Bolo tú už značné množstvo typových situácii kedy niekto pýtal o radu a vy ste nezávisle a nezaujato poradili. Skúsim teda prispieť svojou špecifickou situáciou, ktorú som tu ešte nikde nevidel a zaujímal by ma názor, ako by ste v mojej koži postupovali. Pre niekoho ako som ja, dokáže byť prijatie rozumného riešenia (hlavne po prečítaní kvánt informácií) tým najťažším krokom, no pre niektorých z vás to je banalita a len jemné zahriatie mozgových závitov :)
Môj prípad:
A) Z dôvodu diverzifikácie brokerov keďže EIC nakupuje na burze cez iných
sprostredkovateľov a ma iného depozitára, ako ostatní brokeri.
B) Ušetrenie ďalšieho 1% vstupného poplatku, ktorý by som u EIC platil
C) Posledným dôvodom je snaha korigovať – priemerovať výkonnosť daného
portfólia keďže podkladové aktívum daných ETF denominovaných v EUR je
americký USD a teda ich výkonnosť sa odvíja v závislosti od vzájomného
vývoja týchto dvoch mien.
Fakt je ten, že v súčasnosti netuším, či mena, ktorú budem k živobytiu v čase predaja podielov o x rokov používať, bude CZK alebo EUR preto mi príde lepšie sa tým teraz príliš nezaťažovať. Ako výhodu riešenia, ktoré som uviedol a nad ktorým premýšľam vidím to, že som v rámci potreby predaja dostatočne flexibilný v tom zmysle, že môžem predávať tie podiely, ktoré sa mi zrovna najviac v danom čase oplatia (vzhľadom k výhodnejšiemu kurzu danej meny). Ak by som potreboval cash v EUR tak jednoducho predám tie podiely ETF ktoré držím v EUR-ách. Ak by som potreboval cash v Kč, tak predám podiely buď USD alebo EUR, podľa toho, ktorú menu sa voči korune oplatí predať viac. Uvedomujem si, že samotná koruna môže byť v danom čase silná (pokiaľ ešte bude existovať). Vychádzam však zároveň aj z toho, že neočakávam, že by boli obe meny (USD i EUR) v tom istom čase v hlbokom oslabení súčasne.. čo znamená, že aj postavenie jednej z týchto mien voči korune by bolo lepšie.
Dáva Vám prosím celkovo toto moje riešenie zmysel alebo by ste mi poradili nejaký iný prístup ako ,,ošetriť,, toto menové riziko? Prípadne ak tu vidíte nejaké iné úskalia budem moc rád ak ma upozorníte. Base currency mi v oboch prípadoch dávajú zmysel a poplatky za fundovanie momentálne lepšie nepoznám. Riešim ako celkovo logiku tohto prístupu tak aj zmysluplnosť poplatkov.
Pokiaľ vám to príde ako off-topic, tak sa ospravedlňujem a poprosím o presunutie to vhodnejšieho vlákna.
Vďaka moc predom za názor a pripomienky.
Ján
Ahoj, teda to je snad nejdelší koment, co zde je 😀 Vezmu to postupně:
1) EIC – nikdy jsem o nich neslyšel. Vstupní poplatek 1% jakžtakž, ale jak píšeš, jde to mnohem levněji.
2) IB je samozřejmě dobrá volba, snad nejlepší co může člověk při volbě brokera udělat, ale… Pro tvoje potřeby podle mě není úplně nejvhodnější, protože ty ETFka, který chceš pravidelně měsíčně nakupovat za 200 EUR jsou poměrně drahý (S&P cca 400 USD, Nasdaq cca 700 USD), takže se ti bude stávat, že je nebudeš moct daný měsíc vůbec koupit a budeš si muset počkat třeba 2,5 měsíce na další nákup, což není úplně ideální strategie průměrování (DCA). Bohužel je nelze kupovat po frakcích (určitě ne méně jak jeden kus). Někdo mně říkal, že evropský ETFka lze frakčně kupovat u trading212, ale já tyhle CFD brokery se sídlem na Kypru moc nemusím. Za mě by rozumnou alternativou mohlo být Portu, kde vychází poplatky 0,53 % p.a. Obrovskou výhodou je, že minimální částka je 1000 Kč a ta se celá zainvestuje (Portu lze mít i v eurech a konverze z EUR do USD je u nich zdarma). Tím bys měl cca 50% investic v EUR u EIC a 50 % v USD u Portu – podle mě celkem cajk.
3) Pokud bys chtěl plně zajišťovat svoje investované USD do EUR nebo CZK, tak u IB tě tenhle hedging vyjde aktuálně na 3,08 % p.a. Pokud se v USA budou zvedat dál úrokové sazby, poroste i úrok za hedging. Kromě toho budeš mít ještě jeden problém – svoje eura budeš muset konvertovat do dolarů, což bude opět něco stát.
4) IB je super broker, ale hodí se spíš pro vyšší investované peníze. Ať to počítám jak to počítám, Portu mně vychází pro tvoje potřeby nejlépe.
Ahoj, tak to som rád :D konečne nejaký rekord, veľa ich v živote nemám :D
No, u nákupu tých ETF by som problem ani tak nevidel, lebo tie čo chcem nakupovať sú v normálnych čiastkach (nakupujem ich už cez EIC v EUR)
Tu je zoznam a ich súčasné ceny:
iShares MSCI USA ESG Enhanced UCITS ETF 6.82 $
iShares MSCI World ESG Screened UCITS ETF 6.51 $
iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF 5.67 $
iShares MSCI EM ESG Enhanced UCITS ETF 5.01 $
Takže po tejto stránke tam problém príliš nevidím, nakúpil by som ich v rovnakom pomere ako nakupujem v EURách, ibaže manuálne.
Problem na ktorý som nakoniec asi narazil je ten, že pri investovanej čiastke 5000 Kč mesačne cez IB, by to pre mňa znamenalo 4,5% vstupný poplatok z investovanej sumy (150 Kč prevod z Revolut na IB + nákup 4 ETF x 1,25 EUR podľa ich cenníka). Aj keby som nakupoval za 10 000 Kč mesačne tak poplatok 2,25% je stále hodně.
Pozerám sa teda už po inej, čo najviac bezpečnej i poplatkovo efektívnej alternatíve. (IB snáď niekedy v budúcnosti, kam verím, že to budem môcť bez problémov presunúť).
Máš pravdu, cez Trading 212 sa dajú kupovať aj frakcie, chvíľu som ho dokonca mal. Tohto brokera odporúčam len pre ,,zábavu,, a hry s malými sumami, určite nie ako svojho hlavného brokera. Cyprus je jedná vec, druhá je solventnosť, ktorá mu chýba, časom som zistil, že v niektorým veciach zavádza a v marketingu klame. (v prípade záujmu môžem konkretizovať)
Ďakujem za tip – pozriem sa na to bližšie. Portu síce nepoznám, ale keď si to dám do kalkulačky tak z dlhodobého hľadiska je jednorázový vstupný poplatok 1,2 % (napr. to EIC) ďaleko výhodnejší ako 0,53 % p.a. u Portu. Za 20 rokov vie ísť pri 0,53 % p.a. o veľmi slušnú sumu, ktorá zaplatím a ktorá mohla byť zainvestovaná a zhodnocovaná.
Preto zvažujem iného lacnejšieho brokera. Bol mi doporučený Degiro, ktorý by mal mať nákup základných ETF zadarmo. S tým, že do 20k EUR je poistený tak isto ako IB a ostatní brokeri, takže po stránke bezpečnosti sú do tejto sumy v podstate bezpeční rovnako a bezpečnosťou sa do 20k trápiť nemám. A že keď sa budem blížiť k 20k EUR tak môžem pouvažovať o niečom inom ak by som to u Degira na vyššie sumy necítil. Musím si o ňom ešte prečítať a budem múdrejší :)
Po zisťovaní možností ako to je s investovaním cez Degiro, to vyzeralo na prvý pohľad na celkom dobrú voľbu:
je to európsky broker s OK históriou, je obchodovateľný na burze, nákup cca 200 hlavných ETF je u neho bezplatný. Háčik na ktorý som narazil je, že peniaze sa dajú vyberať len v CZK. Neviem nakoľko mám toto považovať za mínus ale uberá mi to tak povediac pocitu slobody, ktorá u IB v tomto ohľade nie je problém. Samozrejme keby človek vedel, že bude v budúcnosti potrebpvať len Kč tak by sa tým asi vôbec nemusel teraz zamýšľať a obťažovať. Pokiaľ ale v tomto človek nemá jasno a plánuje prípadne as peniazmi aj nejako Ďalej pracovať (pr. presun, predaj) tak mi to príde ako obmedzujúci faktor. Dáva to prosím zmysel alebo uvažujem z cesty?
Kedže ma to stále viac tiahne k IB tak ma napadla ešte táto varianta:
CZK z CZ banky pošlem zadarmo na Revolut účet, zmením na EUR, pošlem SEPA platbou zadarmo na účet IB (ten veľmi malý spread, ktorý u Revolut pri zmene je by zožral max. pár Kč).
Jediný poplatok, ktorý by sa ma teda týkal by bol 1,25 EUR za nákup ETF. Pri zredukovaní portfólia na 2 hlavné ETF (namiesto 4), ktoré u mňa činia 70% by to pri investícii 5000 Kč predstavovalo vstupný poplatok 1,25%. Takýto vstupak by mi osobne žily netrhal a bol pre mňa prijateľný – kedže sa jedná o jednorázový poplatok tak je to predsalen niečo čo sa pri dlhodobom horizonte 20 rokov rozloží na stotiny % a viacmenej sa stratí. Ak by som časom vkladal viac, resp. občasný nejaké jednorázový nákup, tak by bol ten vstupák ešte menší.
Čo povieš na takýto pohľad? :)
/Zároveň by som už nemusel riešiť prípadný presun portfólia v budúcnosti k brokerovi, ktorý by mi dával určitým spôsobom väčšie istoty lebo IB sa za jedného z nich všeobecne považuje/
No ty výběry u Degira jenom v Kč mně osobně taky dost vadí. Já osobně to považuji za jednoznačné mínus. Nedíval ses, jestli ty tvoje ETF nemá v nabídce taky XTB? Polský broker taky obchodovaný na burze s dceřinkou v ČR pod dohledem ČNB, kde do 100K EUR měsíčního obratu neplatíš za otevírání a uzavírání obchodů žádné poplatky. Účty mají CZK, EUR a USD – pro většinu retailu dostačující.
Je mozne otvorit Degiro ucet aj v inej krajine. Ja mam irsky ucet kde su vklady aj vybery v EUR.
U IBKR žádné US ETF nenakoupíš! Evropská směrnice to zakazuje.
To není pravda, pokud máš status profesionál, tak US ETF u IB v klidu nakoupíš, mluvím z vlastní zkušenosti. Každopádně Ján nepsal nic o tom, že chce nakupovat americká ETF. Psal, že chce u IB nakupovat evropské varianty těch amerických, ale možná jsem to špatně pochopil.
Jaký je důvod zákazu převodu měn? Absolutně to nechápu a docela mě to zklamalo.
Netuším. Stejně jako netuším víc bizarních věcí, které se u IBCE objevují.
Zjistil jsem že Maďaři neumožňují forex spekulace, takže to bude kvůli tomu a nápravy se zřejmě nedočkáme, na druhou stranu údajně by měla při nákupu v cizí měně proběhnout automatická konverze IDEALPRO bez poplatku (ještě jsem to nezkoušel).
Nevíte jestli je na IB nějaké ETF S&P 500 které jde nakupovat na frakce?
U IBCE forex konverze dělat lze pomocí malého hacku: nejdříve je potřeba změnit base currency, do které chcete konverzi udělat. Následně den počkat a konverzi provést.
Všechna americká ETFka (SPY, VOO…). Bohužel, u evropských variant možnost frakčního obchodování není u IB možná.
Ahoj,
zkoušel někdo převádět CZK z Interactive Brokers Ireland přímo do Equa bank?
Equa bank má příchozí zahraniční platby za 29 Kč,jak již bylo zmiňováno a korespondenční banka pro CZK je přímo ČNB, takže do transakce by teoreticky neměla vstupovat zmiňovaná ČSOB se svými značnými poplatky.
Naposled jsem převáděl peníze do ČR v 12/2020, kdy ještě IB mělo účet v CZK v ČR, takže nemám zkušenosti, jak to aktuálně funguje.
https://www.equabank.cz/download/1892-seznam-korespondencnich-bank.pdf
Ahoj Miro,
good point! 👍 Věříš, že jsem nad tímto přemýšlel už dřív, když jsem si nechal poslat CZK platbu z Revolutu do KB a ti mně samozřejmě za tento převod neváhali strhnout poplatek úplně stejně jako od IB. Když jsem si peníze nechal zaslat později z Revolutu, ale tentokrát do Equa banky, zaplatil jsem tebou zmiňovaných 29 Kč a žádný další poplatek tam nebyl.
Tudíž je pravděpodobné, že to stejně tak bude fungovat i z IB. Jakmile budu mít tohle potvrzené (sebou nebo některým čtenářem ;-), rád zdejší tutoriály doplním.
Ahoj, platí pořád, že Roklen je jedna z nejvýhodnějších metod pro převody nad 25k? V tomto posledním článku, ani v komentářích, se už o Roklenu moc nepíše.
Přes Revolut do 25k jsem vybíral několikrát a tato metoda je fajn, určitě můžu doporučit i ostatním. Z IB na Revolut to přijde velmi rychle, z Revolutu do Komerčky to trochu trvá, ale nestojí to nic navíc.
Ahoj, platí pořád to stejné, nic se nezměnilo. V tomto článku jsem poukazoval na to, že Revolut může být vhodný jako jedno řešení na více problémů. Proto jsem sem nemotal další metody, které už byly popsány dříve. Pro konverze částek do 25K jednoznačný vítěz, nad tuto sumu už se může vyplatit podívat po něčem jiném…
Mini update 2021-2022 – převody CZK:
Zdravím Marku, díky za update k Lynxu. Převod z IB v eurech jsem řešil v předchozích článcích (třeba tady), problém tohoto řešení je v tom, že spousta Čechů má u IB koruny a nechce je měnit jenom z důvodu výběru, proto zde nabízím i jiné zajímavé řešení.
Ohledně možnosti směny v rámci banky vím, např. KB má pro tento účel eTrading… Mně osobně vyhovuje pro směnu využití fintechů typu Wise nebo Revolut. Uzavírání obchodů telefonicky ve třetím tisíciletí není můj šálek kávy, ale chápu, že každému vyhovuje něco jiného. Určitě to ale je jedna z cest.
Taky zdravím! Jasně, taky mám radši PC než telefon, ale nakonec je to otázka výsledné ceny ;-) Lidé často hledí na absolutní částku, přičemž důležitá jsou hlavně ta procenta – 1000 Kč za příchozí platbu je samozřejmě pálka, ale pokud je to z miliónu, tak je to 0,1 %… Čili je potřeba si spočítat celkové náklady na tu kterou cestu. (Tím nezpochybňuju lumpárnu českých bank!).
V každém případě je myslím zřejmé, že situace se neustále mění – viz např. poplatky za příchozí platby z Revolutu… Nebo zrušení sběrného účtu Revolutu v Česku… Nebo z jiného soudku, faktická nemožnost USD ACH plateb i z IB na Wise…
Jsem rád a děkuju, že tyto články píšeš, ale taky, že i další lidé přidávají své zkušenosti. Nebyla by to nuda, kdyby IB konečně zřídil sběrný v korunách v Česku? (joke)
Já jsem taktéž velmi rád, že sem ostatní přispívají svými zkušenostmi. Vůbec jsem nechtěl, aby to vůči tobě vyznělo nějak pohrdavě. Každý věcný názor, připomínka nebo nápad je zde vítán.
Nuda by to byla a veliká, ale upřímně bych za to byl rád. Je to fakt opruz…
Ahoj všem,
tento blog mi v lecčems byl velmi nápomocný, rád bych proto přispěl svou troškou do mlýna. Poslal jsem si testovacích 1000 Kč ze svého CZK účtu v Equabank (nově teda asi Raiffeisenbank) do Interactive Brokers (frankfurtský JP Morgan) jako běžnou zahraniční platbu s pokynem (SHA) – příjemce i příkazce platí své poplatky, a světe, div se, na účet do IB mi vskutku dorazilo plných 1 000 Kč. Ani halíř se nikde cestou neztratil a v bankovnictví mi to hlásí, že mi opravdu odešel ten 1 000 Kč a nic navíc, žádný poplatek. Jediná bolístka spočívá v tom, že platbu jsem zadával ve čtvrtek, 3.2., a došla do IB až dnes, v pondělí, 7.2.
Pokud mi tak banka nenapaří zpětně ještě nějaký poplatek, mělo by to být ok. I by tomu odpovídal ceník Equa banky, kde u běžného účtu uvádí, že odchozí neprioritní SEPA platby jsou zdarma. Po přečtení článku mě to překvapilo, ale vypadá to, že je vše ok a bez ztráty kytičky :)
Ahoj Ondro,
díky za podrobný popis průběhu platby z Equabank k IB. Je to dost zajímavé, protože české koruny jako SEPA platbu poslat nemůžeš – musí to jít jako zahraniční platba a ta by u Equabanky měla být zpoplatněná částkou 299 Kč, pokud se bavíme o běžném účtu pro FO.
S Equabank chci udělat nějaké pokusy pro vklady a výběry, a rád bych o tom napsal článek. Snad se k tomu dostanu příští týden.
Ahoj všem,
má někdo zkušenosti s Reiffeisen bank ? Nabízeli mě BÚ s přístupem do směnárny(mají téměř stejně výhodné kurzy jako Revolut) a s jednou příchozí nebo odchozí platbou ze zahraničí zdarma. Poplatek za vedení účtu cca 20 Kč. Vzhledem k tomu, že chci kupovat výhradně americké akcie, přijde mě logické mít nastavený účet u IB v dolarech a zasílat tam přímo dolary.
Ahoj,
co se týká nastavení měny účtu v IB – je to pouze nastavení zakladní měny, do které se budou částky přepočítavat. Je možné ji měnit (pozor na IBCE je nějaké omezení). Pokud planuješ kupovat americké akcie, je ideální mít účet nastavený na USD. Taky to tak mám.
Zasílat USD do IB by sice mohlo být logické, ale většinu investorů by si asi spíše položili otázku jestli to je varianta nejlevnější a jestli neplatím zbytečně poplatky někde kde nemusím.
Nevím přesně co ti odpovědět, protože neznám přesně tvoji situaci. FinHacker zde na jeho blogu, ale napsal několik článků, které popisují ruzné varianty jak co nejlevněji dostat peníze na IB a z IB.
Zaleží kde na IB jsi, zda-li IBCE nebo IBIE. Informaci najdeš napřiklad na dokumentech, kde je IB podepsáno.
Záleží v jaké měně máš příjmy v CZK, EUR, USD, protože každa konverze ti vždy něco sežere.
Z tvé otázky na směnárnu usuzuji, že asi USD mít nebudeš.
Pokud máš účet v IBCE, byla by možná varianta posílat do IB peníze v CZK a převést je za poplatek 2USD tam. Při malém objemu se ti to ale nemusí vyplatit. Co je malý a velký objem, musíš zvážit sám.
Pokud máš účet v IBIE podívej se na jeden z posledních článku
https://www.finhacker.cz/korunove-a-dolarove-vklady-a-vybery-k-ibie-temer-zdarma/
Tak dneska jsem zkusil udělat úplně to stejné co ty – deposit CZK na korunový sběrný účet u IB přes Equa bank a nemůžu potvrdit tvoji zkušenost. Na svém účtu jsem si nechal zůstatek 1000 Kč a nějaké drobné, jakmile převod 1000 Kč pomocí zahraniční platby v bankovnictví autorizuji, je tam oznámení, že není možné příkaz provést, protože není na účtu dostatek hotovosti. A není to úplně překvapivé, protože Equa si za zahraniční platbu standardně účtuje 299 Kč.
Možná máš nějaký placený účet, ale s běžným účtem zdarma nelze poslat peníze do IB, aniž by si banka nestrhla poplatek. Toť moje zjištění.
Ahoj, až díky tvému novému článku jsem si pořádně rozklikl tu svou transakci v historii v internetovém bankovnictví, a samozřejmě mi to těch 299 Kč taky strhlo, tak pardon za dezinformaci. Předtím jsem to zadával z mobilu a tam jsem to zcela přehlédl… No, chybami se člověk učí.
Zdravím všechny,
děkuju moc za podrobné návody, které musely dát spoustu práce. Konečně jsem se rozhodla se pustit do rozumnější správy svých financí a návody mi moc pomohly. Tímto potvrzuji převod CZK z AirBank na IBCE přes německou JP Morgan (03/22) za fixní poplatek 100 Kč u banky. Příkaz jsem zadávala v neděli večer, v pondělí v 10 hod ráno byly peníze na IB účtě.
Měla bych jeden dotaz k výběrům USD z IB (pokud bych IB použila pro konverzi), zkusila jsem použít Wise a ACH převod IB-> Wise nefunguje kvůli nemožnosti identifikace, jak bylo v komentářích. Jak by potom dopadl SWIFT převod IB->Wise (cca 4$ u Wise), byly by tam poplatky bank?
Ahoj Katko,
ano ACH propojení z IB do Wise není možné. Abys mohla dostat dolary na Wise, musíš pro výběr z IB použít první způsob – “Bank wire”, nikoliv “Connect Your Bank via ACH”. Wise totiž v USA využívá banku Evolve Bank and Trust, která není na seznamu pro ACH převody.
Já jsem tímto způsobem vybíral dolary z IB účtu v roce 2020, žádný poplatek mně nestrhli a vybíraná částka přišla celá, viz. přiložený screenshot z mého účtu…
Několikrát mnou ověřený Revolut “hack”, na který jsem přišel z nouze na dovolených, je upgradovat si účet ze Standard na Premium, udělat forexový obchod v neomezené výši, a přepnout se zpět na Standard. Poplatek za Premium vám ihned vrátí na účet a navíc se vám resetuje počitadlo 25k Kč limitu zpět na nulu.
Ještě dodám, že už roky odmítám přechod k Revolut bance, už mi to přestali snad i v aplikaci nabízet. Možná ten hack funguje díky tomu, že existuju pořád v nějakém vakuu.
Tak tohle je super hack, díky za něj. Je to sice lehkej podvůdek na Revolut, ale co není zakázané, je přece dovolené, že? 😁
Jak často tenhle switch z neplaceného na placený tarif děláš? Předpokládám, že pokud by to bylo hodně často a ve vyšších objemech, compliance team by si toho asi všiml a aktivně to řešil…
Ja si myslim, ze ten hack je ich bezny postup a je v zmysle OP, pokial klient z nejakého dôvodu zníži svoj program do 14 dní od aktivácie a neobjednal si kartu patriacu k tomu vyššiemu programu neuctuju žiadny poplatok.
https://www.revolut.com/en-SK/legal/paid-plans
Jen 2-3x za rok.
Dobrý den, omlouvám se za stále se jistě opakující se dotaz. Ale jaký je momentálně stav u vkladů na IBRK v CZK z Airbank? Stále 100kč za SHA? Děkuji
Chápu správně, že výběry nejlépe na Revolut v USD nebo EUR? D9ky
Milí přátelé, tahle stránka a její rady mi v mnoha ohledech dost pomohla, proto ráda pomůžu na oplátku sdílením mé poslední (červenec 2022) zkušenosti s převodem CZK na IB. Převáděla jsem prostřednictvím Fia na IB účet vedený u JP Morgan v Německu, kdy na cestě figuruje Čsob jako korespondenční banka. Posílala jsem CZK, to znamená šlo to jako zahraniční platba (nikoliv europlatba) a přes režim SHA (poplatky každý své bance). Nebylo mi strženo NIC, pouze Fio bance jsem zaplatila 200 kč za provedení zahraniční platby, jinak k IB dorazila částka celá.
Ahoj Jano, díky za info. Už to tady myslím někdo psal, že FIO je rovněž vhodná banka pro vkládání peněz k IB. Je fajn, že je těch levných možností více.
Ahojte, existuje prosím nějaký hack, ktorým sa dá dosiahnúť aby vás miesto IBCE priradili pod IBIE?
Ahoj, neříkal bych tomu hack, ale lze to a je to poměrně složitý. Jednomu mému známému jsem takto pomohl a opravdu se mu podařilo založit účet v Irsku místo v Maďarsku, ale měli pár podmínek:
1) klient nesměl mít nikdy účet u IB, tzn. pokud bys měl už účet v Maďarsku, založit nový v Irsku by nebylo možné.
2) Byli ochotní účet založit s příslibem klienta, že bude investovat vyšší miliony korun, což opravdu udělal.
Možná by se ti to povedlo, kdybys naléhal, že máš k maďarům averzi, ale nevím nevím. Však za zeptání nic nedáš, kontaktuj podporu pomocí jejich chatu a zkus se na to zeptat. Kdyby se ti to náhodou povedlo, byl bych rád, kdyby ses tady o to s námi podělil.
Ahoj, trochu náročnejšie ale prečo nie. Keď pôjdem neskôr cez IB tak určite dám spätnú väzbu, prípadne ak to skúsi niekto z mojich známych.
Ja som počul ešte o inom ,,hacku,, ktorý ale nemám odkúšaný tak som ho zatiaľ nepísal. Hovorili mi, že sa dá IBCE obísť tak, že pri registrácii zadáš nejaké fiktívne bydlisko v UK. Následné sa ti po nejakej dobe ozvú z Compliance oddelenia, že im to nesedí s tvojim ID, že či tam nie je chyba. Priznáš si akurát preklep, resp. čokoľvek si vymyslíš (napr. že tam si na sezónnej brigáde, dočasne u rodiny atd.), poučia ťa, upraví sa to na trvalé bydlisko podľa dokladu a to je všetko. Finta má byť v tom, že ich systém, ktorý ,,prerozdeľuje,, žiadateľov do koša IBIE/IBCE tak robí hneď v prvom kroku pri registrácii a viac to už nerieši. Takže pri registrácii ťa hodia pod IBIE a po dodatočnej úprave údajov sa už presun nekoná..
Takže možno by to mohol byť malý challenge na otestovanie pre novo-registrujúcich sa :)
edit: pri registrácii zadáš nejaké fiktívne bydlisko v IE (ne UK)
Je to možné, ale stejně bych spíš upřednostňoval kontaktovat podporu a zkusit vyřešit problém napřímo.
Dobrý den všem :).
Předně bych chtěl poděkovat autorovi webu – skvělé, poklona!
Vysvětlím svůj případ:
Investuji cca 6 měsíců přes IBKR. Peníze dobíjím cestou: ČS CZK – Revolut – směna na EUR – IBKR – hotovo.
Jelikož investuji na IBKR krátkodobě, řeším jak postupovat, kdybych chtěl část financí poprvé vybrat. Tady se dostáváme k mému dotazu. Je mi úplně jedno, jak dostanu peníze z IBKR, jestli v CZK, EUR nebo USD přímo do banky (mohu si založit cizoměnový účet) nebo přes Revolut a poté do banky. Mohl by mi prosím někdo sesumírovat/poradit jak nejlépe postupovat (nejlépe = nejmenší poplatek) v případě výběru z IBKR zpět do CZK v mé bance? Moc by mi to pomohlo, názorů je tu spousta, rád bych si jako začátečník nechal poradit. Děkuji za Váš čas :)
Zdravím, díky, jsem rád, že se obsah blogu líbí. Já pro pohodlnost využívám korunový účet Equa bank, u IB konvertuji vybíranou částku do CZK a tu si následně pošlu na zmíněný účet. Fixní poplatek 29 Kč a slušná jistota, že do cesty nevstoupí nenažraná korespondenční banka.
Takže máte IBKR primární měnu nastavenou na CZK, aby Vám šlo konvertovat do CZK, chápu správně? Poté normálně zadat platbu v CZK z IBKR přímo do Equa bank na CZK účet? Opravdu je to takto jednoduché? :) Děkuji a zdravím
Ano, base currency musí být vždy nastavená do měny, kterou chcete konvertovat. Ano, je to takto jednoduché, není důvod, aby to bylo složitější.
Tak jsem právě zjistil, že v IBCE nemůžete (pro mě nově) konvertovat měnu z base currency do jiné měny, pokud nemáte v jiné měně negativní balanci.
Poměrně dost to limituje používání účtu….
Máš to špatně napsaný, nemůžeš konvertovat jakoukoliv měnu, pokud ji máš negativní. Tohle platí od přechodu z UK jako pro IBCE, tak také IBIE.
Můžete toto prosím vysvětlit? Také mi jde vždy konvertovat pouze do primární měny IBKR účtu. Děkuji
Nechápu co na tom není jasné. Pokud máte jakoukoliv měnu negativní, nelze ji prostě konvertovat do jiné měny, protože ji máte půjčenou od brokera. Šlo to u IB dřív, když byl v UK, od přechodu do Evropy je tam tohle omezení.
Chápu, děkuji :)
Ahoj, poslední cca dva roky jsem posílal CZK do IB přes Airbank – vše fungovalo bez problémů, poplatek 100 Kč bance (SHA každý své bance), na účet IB připsána celá částka.
Nyní jsem chtěl znovu něco přikoupit, když trhy tak padají, nicméně AirBank mi převod tento pátek zamítla. Když jsem se dožadoval vysvětlení, poslali mi toto:
Platbu jsme neumožnili kvůli pravidlům prevence praní špinavých peněz naší korespondenční banky, která pro nás technicky tyto platby provádí a v současné době je blokuje. Kdybychom tedy takovou platbu odeslali, i když víme, že nedojde na cílový účet, musel byste zbytečně čekat i několik dní, než se peníze vrátí zpět.
Mrzí nás to, ale zatím nemáme žádné rychlé řešení, a ani nevíme, jestli ho vůbec najdeme, protože jde obecně o nový trend zpřísňování těchto obchodů nejen v Evropě. Proto Vám o tom dáváme aspoň vědět, ať můžete takovou platbu případně řešit jiným způsobem. Můžete využít i například placení kartou. Hodí se vědět, že příchozí platby připsat umíme.
Stalo se to někomu dalšímu v poslední době? Posílal někdo prostředky na IB řekněme v posledním měsíci? Přes Airbank či Fio?
Jiná možnost jak zasílat CZK na IB myslím neexistuje. Zbývá tedy převod na EUR a europlatba? To se však i při využití Revolut či Wise již při vyšších částkách prodraží…
Ahoj, několik lidí mně v poslední době psalo, že s Airbank mají úplně stejné problémy jako ty, tedy že jim byla platba zamítnutá z důvodu předcházení praní špinavých peněz. Všichni víme, že tohle je bullshit a nemá moc důvod řešit, proč to tak je.
Doporučuji začít používat buď Fio (200 Kč poplatek) nebo Revolut (150 Kč poplatek). Obě varianty mám osobně odzkoušené a fungují. Přes Fio jsem posílal peníze minulý týden a nebyl žádný problém.
Pokud máš koruny, určitě bych se je nejprve snažil poslat tak, abys je nemusel konvertovat do EUR. Až v krajním případě, kdy nebude jiná možnost nebo by to bylo příliš drahé, bych peníze posílal buď v EUR nebo přes Wise jako ACH platbu v USD.
Ahoj, len doplním, že závisí asi tiež od objemu odosielaných peňazí. Pokiaľ posielam menšie čiastky napr. do 1000 EUR tak sa oplatí skôr zmena v Revolute a následne fundovanie SEPA platbou.
Viz môj príklad z dnešného dňa:
Na IB idem poslať 10 000 Kč. Pri súčasnom kurze v Revolut po zamenení dostanem 404,7 EUR. Pri súčasnom kurze ECB by to bolo 405,7 EUR (vychádzam z toho, že IBKR lepší kurz mať nebude). Cez Revolut teda dostanem o 1 euro menej, než by som dosiahol u IBKR, čo sa ale v porovnaní s poplatkom 150 Kc za SWIFT stále oplatí :)
Opravte ma prosím ak sa v niečom mýlim, nech nechtiac nezavádzam.
J.
Ano souhlasím. Dokud jsou poplatky za konverzi z CZK -> EUR a z EUR -> CZK levnější než poplatek za zahraniční platbu, potom se vyplatí posílat přes SEPA.
Je potřeba myslet i na to, že se musí zaplatit fixní poplatek u IB u konverze z EUR zpět do CZK, což je zhruba 40 Kč a dále možnou drobnou ztrátu/zisk z kurzové změny.
Ahoj, úplně stejná zkušenost s Airbank minulý týden. Psal jsem na to komentář v jiném článku zde: https://www.finhacker.cz/levne-vybery-penez-u-interactive-brokers-pomoci-ceske-banky/
Vyřešil jsem to tak, že jsem si obratem založil účet u Fia a poslal peníze odtud s poplatkem 200 Kč, tak čekám, až dorazí na účet v IB…
Jinak z Airbank se mi ještě dostalo odpovědi (pouze s výše uvedeným vysvětlením jsem se nespokojil a tlačil na ně dál), ať si to zjistím sám, proč to jejich korespondenční banka blokuje,
“…děkujeme za Vaši zprávu.
Naší korespondenční bankou je Raiffeisenbank International AG, BIC: RZBAATWW. Zkuste se prosím obrátit přímo na ně, z jakého důvodu platby blokují. …”
Tomu teda říkám vyřešit problém ke spokojenosti klienta :-(.
Ahoj, teď řeším vklad na IB a zobrazuje mi to v instrukci účet u české Raiffeisen banky. Že by konečně zřídili český sběrný účet a měli bychom tak po problému?
Tak to teda čumím. Vyzkoušel jsem před minutou u IBIE a tam je stále německá banka. Že by nakonec měla ta maďarská pobočka nějakou výhodu oproti irské? Ověřím ještě u známého a pokud to tak skutečně je, nahodil bych sem o této novince v pondělí článek. Díky za info.
Ahoj, tak jsem to teď u IB zkusil a mohu potvrdit, že je to tak :-). Ještě tohle pondělí jsem to posílal přes německou pobočku J.P.Morgan AG a dneska už to hází českou Raiffku,
————————————-
Please note: Our bank account information has changed. Make sure to use the information below.
SWIFT/BIC Code
RZBCCZPPXXX
Beneficiary Bank
Raiffeisenbank A.S.
Hvezdova 1716/2b
Prague 140 78
Czech Republic
For domestic transfers, use the following
Bank Code
5500
————————————
Nejvtipnější na tom je, že Airbank blokovala zahraniční platbu k IB právě z důvodu, že to odmítala jejich korespondenční banka – vídeňská Raiffeisen Bank International z titulu prevence proti praní špinavých peněz a pak si udělá IB účet právě u Raiffky :-).
Jenom doplňuji, že mám maďarskou pobočku IB…
Díky za potvrzení. Už jsem kontaktoval support a tam mně řekli to samé, že nový klienti mají českou banku automaticky a u stávajících ji postupně budou všem přidávat. Zatím to platí pouze pro IBCE.
Potvrzuji, že to funguje. Dnes 16:12 jsem tam přes FIO poslal peníze, 16:39 připsáno…
Diky moc za info! Mam existujici ucet u IBCe a dnes se mi tez zobrazila jiz Raifka jako korespondencni banka
Ahoj, to posielanie CZK z IBIE na Revolut IBAN stale funguje ? Uspesne som pridal svoj Revolut Bank IBAN s tym, ze SWIFT mi dalo REVOGB2LXXX pre cielovu aj korespondencnu banku (teda nie REVOLT21 ako uvadza Revolut a je aj na screenshote v clanku). Po uspesnom pridani mi ale vypisuje, ze ucet musi byt “re-verified”. Problem je ze mi tam zrusilo korespondencnu banku a snaha pridat REVOGB2LXXX znovu vzdy zlyha. Na support chate mi napisali, ze mam pouzit BARCGB22XXX, ale ani to nefunguje – navyse to uz zavana poplatkami z cudzej BARCLAYS BANK…
Dlouho jsem peníze nevybíral, takže aktuálně neporadím, ale zkusím se na to mrknout v pondělí a kdyžtak dám vědět.
Dobrý den a ahoj,
pro výběr USD z IB do Revolutu na USD účet jsem použila Bank Wire.
Nastavení Bank Wire:
Where will the funds be deposited? Bank
Bank Country – Lithuania
Bank Account Type – IBAN
IBAN – můj IBAN účtu u Revolutu
Correspondent Bank
SWIFT: CHASUS33XXX
account: 021000021
(JPMORGAN CHASE)
Pak jsem již dala převést zvolenou částku. Peníze jsem obdržela na máme Relotu účtu ani ne za 2 hodiny. Vše bez poplatku. (Byl to první výběr z IB tento měsíc.)
Věřím, že jsem někomu pomohla :)
Investování a tradingu zdar! :)
Petra
Ahoj, zeptám se povedlo se nějak dostat CZK z IB? Zrovna to zkouším a mám stejný problém se zadáním korespondenční banky. Díky za odpověď :-)
Před pár dny jsem si posílal CZK na Revolut a úplně bez problémů. Při zadávání Revolut banky se mně korespondenční banka vyplnila automaticky:
Bank Name: REVOLUT LTD
Bank Address: LONDON, LONDON, United Kingdom
SWIFT/BIC Code: REVOGB2LXXX
Pravda, už se mi to povedlo vyplnit. Nevím proč, ale předtím se mi to nedařilo.
Ako sa ti to podarilo ? Skusil som to teraz znova a sice mi to opat predvyplnilo REVOGB2LXXX pre cielovu aj korespondencnu banku, ale ked chcem spravit vyber, tak to ziada re-verification a znovu zadat korespondencnu banku a to uz neberie ziaden swift kod.
Ahoj, zadaval si to ako “bank” alebo “financial institution” ? Na supporte IB ma presviedcali, ze na revolut sa da posielat iba ako “financial institution” aj ked su uz banka. Tam ale treba zadat aj IBAN financnej institucie, ktory mi vraj ma poskytnut Revolut. Na supporte revolutu nechapu co po nich chcem a odkazuju ma na moj osobny IBAN v profile…
Ahoj, už si to nepamatuju, ale jsem přesvědčený, že jsem Revolut zadával jako bank. U svého USD účtu samozřejmě IBAN máš, stačí si rozkliknout údaje k účtu, kde ho najdeš.
Povedlo se to nejak vyresit? Mam uplne stejny problem. Jsem na IB CE a nemohu tam pridat Revolt ucet. Po zadani IBAN se mi automaticky predvyplni REVOGB2LXXX (nelze zmenit) a take predvyplni korespondecni banku. Poslat prachy mne ale nepusti protoze mi to hlasi ze musim provest re-verification… Mohu rucne vyplnit korespondecni banku ale netusim co tam mam vyplnit a jestli to vubec mam chtit pres korespondecni banku posilat. Chtel bych vybrat CZK bez poplatku.
Ahoj, teď co nás EU opět dále zregulovala a odstřihla nejen od forexu ale i od konverzí do bazické měny (!) se mě hromadí USD na účtě vedeném v CZK. Jsou nějaké zkušenosti s tím jak zisky v USD přetransformovat na CZK? Zatím se mi jeví jako jediné smysluplné vybrat USD ven z obchodního účtu, venku překonvertovat na CZK a zase vrátit na obchodní účet. Výběr na devizový bankový účet? Na Weis? Revolut? Roklen? a odtud pak na W/R/R a pak zas CZK zpátky na IB? Miluju komplikace EU. Díky za případné nápady.
Ahoj, zeptám se… opravdu je tam nějaká nová regulace ze strany EU a v IBCE nelze dělat konverze z kladných zůstatků (!) ani když je nastavená správně base currency? Ptám se proto, protože to dřív normálně šlo a já jsem nezaznamenal, že by k nějaké změně došlo. Nemám účet u IBCE, takže si to nemůžu vyzkoušet na vlastní kůži…
Jedním z řešení by mohlo být přemigrovat celý účet do Irska (více info v mém posledním článku), kde tahle komplikace není – můžu potvrdit. Další “rozumnou” metodou by bylo převést USD na Wise pomocí ACH transferu (téměř zdarma), u wise to zkonvertovat do CZK, následně si koruny nechat poslat do Fia a odtud zahraniční platbou (200 Kč) zpátky do IB. Tohle se mně jeví jako nejlevnější, byť ne nejjednodušší, cesta.
Vklad uz je mozno v korunak pres sberny ucet u RB.Otestovano
To už se zde ale dávno ví, viz. https://www.finhacker.cz/ib-a-korunovy-sberny-ucet-u-ceske-banky-konecne/
Dobrý den, jsem na IB nový a doposud jsem zcela nepochopil, jak zde funguje nakládání s různými měnami. Chtěl bych poprosit o vyjasnění. Mám za to, že jsou 2 možnosti:
Když ale akcii prodám, cash mi zůstává v USD, již se nepřevádí na EUR (base currency).
Budu moc rád za objasnění, rád bych toto 100% pochopil.
Možná je dobré poznamenat, že mám účet jak u IBCE tak i IBIE (tímto ještě jednou děkuji za radu jak si účet vytvořit), možná tam jsou různé možnosti.
Zdravím, rozumíte tomu chybně. Base currency nemá žádný vliv na převod měn, je to pouze informativní přepočet celého účtu do konkrétní měny brokerem. K dotazům:
1) Poplatek fixní není, je to min. 2 USD a max. tam bude nějaké velmi nízké procento. Při převodu 1 000 000 EUR na USD mně to hlásí poplatek 440 Kč, takže něco jako 0,044 %.
2) Pokud máte u IB marginový účet, nákupem akcií k žádné automatické konverzi nedojde, vše musíte udělat manuálně. Pokud nemáte na účtu USD, broker vám je půjčí za úrok, vaše eura / koruny budou sloužit jako kolaterál. Pokud máte cash účet, tam pravděpodobně k automatické konverzi dojde, ale určitě nepočítejte s tím, že si za tuhle konverzi IB nic nevezme. Bude to stát úplně stejně, jako byste konverzi udělal manuálně.
Když akcii prodáte a půjčujete si na ni USD od brokera, tak dolary vrátíte brokerovi, ten vám přestává účtovat úrok a realizovaný zisk / ztrátu budete mít samozřejmě v měně, ve které se obchoduje daná akcie.
Doporučuji si všechny tyhle věci vyzkoušet na demo účtu. Tam přesně pochopíte, jak to celé funguje.
nainstaloval jsem revolut, prevedl tam 1000kc(vkladem z karty) prevedl na USD a ted chci prevest do IB, ale v aplikaci nemam volbu odeslat, na webu je volba odeslat, ale vyskoci prazdne okno, nevi nekdo, kde je problem? dk Pavel
AFAICT, IBIE (Irsko) dnes nedovolí vyplnit CZK “Wire funds to the following bank/institution:” s BIC/SWIFT REVOLT21.
Člověk vyplní IBAN ve formátu LT06 XXXX XXXX XXXX XXXX a ten je automaticky rozpoznán v IBIE systému, a SWIFT/BIC Code je předvyplněn na REVOGB2LXXX (ale Revolut již není GB).
IBIE si pak přeje vyplnit info o korespondenční bance.. Tam si ale Revolut (pro CZK) přeje užívat SWIFT/BIC BARCGB22, ale to IBIE taky nedovolí. Možná bug, zatím nevím.
Na tento problém jsem náhodou narazil před cca pěti dny, kdy jsem si potřeboval vybrat z IB peníze. Přes Revolut to nešlo z úplně stejného důvodu, jaký zde popisuješ. Já jsem od brokera dostával hlášku, že banka se swiftem BARCGB22 nelze použít pro transakci. Vyřešil jsem to tak, že jsem použil Fio, kde to celé stálo 100 Kč a nešlo to přes žádnou korespondenční banku. Jakmile se k tomu dostanu, zkusím článek updatovat o tuto skutečnost.
Zatím jednám s podporou (Revolut podpora tvrdí, že si IBKR musí stáhnout novou sadu dat ze SWIFTu; IBKR na krev zase na chatu tvrdí – ve dvou sezeních dva lidé – že je vše OK – tak jsem nahodil ještě ticket).
Huh..? Do Fio to šlo za stovku bez intermediary bank? Hádám jsi posílal USD?
Ne, koruny. Dolary bych si automaticky posílal na Wise.
Ahoj, predpokladam, ze sa s tym nepodarilo pohnut, lebo som to skusal a stale to maju v IBKR chybne…
Correspondent Bank zadej SWIFT/BIC Code: CHASUS33XXX pro výběr v USD, SWIFT/BIC Code: RZBCCZPPXXX pro výběr v CZK
Diky! Raifku mi to ako korespondencnu banku pre CZK zobralo, ale predpokladam, ze tam bude tucny poplatok (1% min.300-max.1200 Kc).
Ucet v Raifke sa da pridat aj priamo a je bez korespondencnej banky, ale bude tam aj tak ten poplatok.
Ahoj, dik za info ohladom Fio. Bohuzial mam ucet v slovenskej pobocke Fio a ta ma korespondencnu banku Komercku a v ceskej pobocke fio mi ucet neotvoria ked uz mam v slovenskej :-(
Neviete niekto este o nejakej inej banke bez nutnosti korespondencnej banky, ktora ma nizke poplatky ?
Tak som skusil AirBank a vypada, ze ta je tiez bez korespondencnej banky a maju v cenniku tiez iba 100 Kc, tak uvidim kolko mi strhnu…
Tak som to vyskúšal cez AirBank, kde nežiadalo žiadnu korešpondenčnú banku a suma mi prišla celá bez akéhokoľvek poplatku z českého účtu 9000598429/3500 u ING Bank N.V.
Takže celkom zásadná informácia je, že IBKR-IE konečne potichu zriadilo lokálny účet v ČR.
Našiel som k tomu aj reddit komentár podľa ktorého to funguje už minimálne 5 mesiacov.
Zdar,
poslal jsem si na IB 5000 Kč a převedl je na USD. Měl by být účtován poplatek $2, který je i ve výpisu. Ale nikde nevidím, že by byl někde strhnut. Normálně se převedlo 4995Kč a 5kč zůstalo v CZK.
Ten transakční poplatek se zaúčtuje nějak na konci měsíce s ostatními poplatky?
Díky,
Martin
Ahoj, ten poplatek se podle mě strhne z disponibilního zůstatku na účtu, nikoliv z převáděné částky.