Ohlédnutí za rokem 2022, složení portfolia a výhled pro rok 2023

Na začátek roku se vždycky těším. Ne proto, že mu předchází bujaré silvestrovské oslavy plné radovánek a následného bolehlavu, ale protože je to z mého pohledu ideální čas na bilancování uplynulého roku. Svůj blog mimo jiné využívám jako deník zaznamenávající a názorně ukazující to, o čem zde píšu, tedy o klikaté cestě dlouhodobého investora na finančních trzích a jeho zdarech a nezdarech. Letošní začátek nového roku proto nebude výjimkou.

Upozornění: celý článek obsahuje opravdu hodně grafů 😉

Jak se dařilo v roce 2022

Kdyby mě někdo požádal, abych celý uplynulý rok shrnul do jedné věty, byla by to tato… Rok 2022 byl z pohledu investora složitý. Pokud bych měl vybrat, co mě opravdu překvapilo, byl by to jednoznačně konflikt na Ukrajině. Válku za humny začátkem roku asi čekal málokdo. Na druhou stranu mě vůbec nepřekvapilo, jak představitelé Fedu reagovali se zpožděním na rostoucí inflaci a dlouho si trvali na svém transitory narativu. K tomu doznívaly různé neduhy spojené s covid krizí, což namíchalo hezký koktejl pro výrazný růst inflace. Ale dost bylo breku nad rozlitým makro mlékem, pojďme se podívat na to, jak se dařilo mému investičnímu snažení.

Hlavní portfolio

Rok 2022 jsem zakončil na svém hlavním účtu u Interactive Brokers v červených číslech, což není žádným překvapením, konkrétně -14,47 % při maximálním drawdownu 20,30 %. Jedná se o dlouhodobé držení indexů (více ve skladbě portfolia níže). S&P 500 total return vykázal za stejné období zhodnocení -18,11 % při drawdownu necelých 24 %.

Výkonnost hlavního portfolia měřená time-weighted return v roce 2022 přepočtená do CZK u Interactive Brokers.

Sláva, hurá! Již třetím rokem v řadě se mně podařilo překonat index. Mohu se díky tomu označit za geniálního investora? Nikoliv. Vše je opět spíše dílem náhody než mé extra snahy a umu. V čem tedy spočíval nadvýnos nad indexem S&P 500, který je s ohledem na složení mého portfolia jako benchmark jeden z nejrelevantnějších? Jedná se o dvě skutečnosti:

1. Přepočet výkonnosti do korun

Celkovou výkonnost si nechávám od brokera přepočítávat do českých korun. Dělám to zde na blogu konzistentně a zcela záměrně. Většinu času pobývám v ČR, kde rovněž spotřebovávám většinu peněz a pokud se nestane něco zásadního, pravděpodobně v ČR i nadále zůstanu. Z toho důvodu mě mnohem méně zajímá, jak jsem si vedl v dolarovém vyjádření. Pro kritiky metodiky srovnání zde záměrně ukazuji stejnou výkonnost i v USD (viz. následující graf).

Na svém hlavním účtu držím dlouhodobě zhruba polovinu peněz v USD a druhou polovinu v CZK. Nicméně veškerá nakoupená aktiva jsou v dolarech, což mimo jiné znamená, že se z 50 % hedguji vůči oslabení dolaru. Díky této skutečnosti a současnému posílení kurzu USD/CZK bylo portfolio hypoteticky mnohem méně volatilnější než v případě, že bych měl jenom koruny a dolary si půjčoval u brokera (100% hedging vůči oslabení dolaru). Na druhou stranu… kdo se nijak měnově nezajišťoval, měl pouze USD a nastavený přepočet výkonnosti do korun stejně jako já, dost možná si ani nevšiml výraznějších drawdownů na svém účtu, protože posilující dolar krásně offsetoval ztráty na akciové složce.

Tohle snižování volatility portfolia díky posilujícímu dolaru v posledních třech letech nahrávalo do karet nejednomu českému investorovi. Ovšem pozor na recency bias, tento vztah problémy na trzích = posilující dolar se nemusí projevit v každé krizi, což je jeden z důvodů, proč se z 50 % měnově zajišťuji.

Výkonnost hlavního portfolia měřená time-weighted return v roce 2022 přepočtená do USD u Interactive Brokers.

Při přepočtu výkonnosti na dolary jsem rovněž mírně překonal výkonnost indexu, -17,09 % oproti -18,11 %, a to v porovnání s indexem SPXTR, kde nejsou daněny reinvestované dividendy na rozdíl od mého účtu.

2. Defenzivní tituly v portfoliu

Když jsem v období února až dubna 2020, v době hluboké covid krize, budoval svoje portfolio, chtěl jsem jej mít z určité části složené z defenzivních titulů (aktuálně cca 42 %). Konkrétně se jedná o zdravotnický sektor v podobě ETF s tickerem XLV (roční zhodnocení -1,06 % včetně dividend) a low-beta ETF v evropské variantě SPMV.L (roční zhodnocení -8,86 % včetně dividend). Jak vidno, oba fondy dosáhly solidní nadvýkonnosti oproti S&P 500 hlavně díky své defenzivní povaze. Well played 👍 😄

To ale není vše…

Mohlo to být o něco lepší… Zmínil jsem hlavní důvody pro nadvýkonnost svého portfolia vůči indexu, nicméně je tu jedna skutečnost, která celkové výsledky mírně zhoršila. Většinu minulého roku jsem byl z 20 % napákovaný v akciové složce. Ne z toho důvodu, že bych aktivně přikupoval a ředil stávající pozice, ale proto, že jsem potřeboval financovat záležitosti kolem svých nemovitostí. Díky tomu, že mám marginový účet u Interactive Brokers, nebyl problém si peníze výhodně půjčit namísto odprodejů aktiv a mírně tak zatížit účet pákou. To se zejména v druhé polovině roku změnilo, když začal být Fed velmi agresivní ve zvyšování úrokových sazeb a půjčování dolarů pro mě přestalo být atraktivní. V současné době už mám celý účet opět téměř bez páky.

Vzhledem k tomu, že jsem celý loňský rok jel na páku, myslím, že výsledek -14,47 % je celkem ucházející.

Srovnání s ostatními

titultickerCARmax DDCAR/Max DD
GoldGLD-0,78 %-21,03 %-0.04
Vanguard value IndexVTV-4,45 %-17,04 %-0,26
S&P 500 (equal weight)RSP-13,09 %-21,98 %-0,60
S&P 500 (cap weight)SPY-19,48 %-25,23 %-0,77
Investment grade corp. bondsLQD-20,45 %-25,80 %-0,79
Russell 2000IWM-21,65 %-27,02 %-0,80
Emerging marketsEEM-22,47 %-32,71 %-0,67
MSCI ChinaMCHI-24,23 %-45,11 %-0,54
20+ years treasuriesTLT-32,55 %-37,78 %-0,86
Nasdaq 100QQQ-33,06 %-34,83 %-0,95
Vanguar growth IndexVUG-33,65 %-35,19 %-0,96
BitcoinBTC-USD-64,27 %-66,89 %-0,96
Disruptive technologiesARKK-67,08 %-69,44 %-0,97
* Zhodnocení a maximální drawdown jsou počítány včetně reinvestovaných dividend.

Tabulka s výsledky mně dává za pravdu, že z pohledu dlouhodobého investora nebyl minulý rok vůbec jednoduchý. Žádný ze sledovaných titulů neskončil v černých číslech, a to jsou tam tituly z různých tříd aktiv (akcie, kovy, bondy a krypto) a z různých koutů světa. Výhercem se každopádně stávají fondy Cathie Wood s disruptivními technologickými akciemi.

Dlouhodobá výkonnost

Na následujícím grafu ještě pro názornost celková výkonnost hlavního portfolia v období od začátku psaní tohoto blogu (rok 2020). Za poslední tři roky to dělá +34,54 %, což je anualizovaně 11,51 %. Zdá se vám to málo? Jenom připomínám, že se jedná o účet přes 1 mio USD.

Za mě spokojenost. Lecjakého portfolio manažera strčím hravě do kapsy 😄

Výkonnost hlavního portfolia měřená time-weighted return v letech 2020 – 2022 přepočtená do CZK u Interactive Brokers.

Menší portfolio

Kromě hlavního účtu u IB mám ještě jeden menší nemarginový účet (cca 50.000 USD) u XTB, kde portfolio zaznamenalo ztrátu -18,91 %, což přesně odpovídá jeho složení:

  • 49 % S&P 500 (CSPX.UK),
  • 30 % Berkshire Hathaway (BRKB.US),
  • 14 % META (META.US),
  • 7 % Nasdaq 100 (CNDX.UK).

České akcie

Kdo nedrží alespoň pár akcií ČEZu, Komerčky a Philipa Morrise, jako by ani nebyl. Nepatřím mezi klasické české investory (nic ve zlém), kteří mají část portfolia v těch posledních několika dividendových mohykánech, co na pražské burze ještě zbyly. České akcie mě nikdy nelákaly s malou výjimkou – Pilulky. Většinu akcií jsem nakoupil už při úpisu na trhu Start a tvoří zhruba 2 % z celkových investovaných prostředků. Minulý rok těmto ecommerce akciím vůbec nepřál… -49,26 %, ouch!

Krypto

Krypto si bezesporu jednu samostatnou kapitolu v dnešním článku zaslouží. Po bankrotu společnosti Celsius Network jsem téměř ihned stáhl veškeré zaparkované peníze u BlockFi, kde jsem sbíral směšný úrok vzhledem k podstupovanému riziku (tohle samozřejmě vidím až zpětně). Peníze jsem přesunul do peněženky, čímž se z toho stal ten nechvalně známý neproduktivní asset. Každopádně pořád lepší neproduktivní, než žádný…

Od roku 2021 držím Bitcoin (73 %) a Ethereum (27 %) v celkovém objemu 0,22 % všech investovaných peněz. Je to tak malá částka, že je to pod mojí rozlišovací schopností, takže mě krypto výplach v minulém roce nechával úplně chladným. Bitcoin -64 %, Ethereum -67 %. To už je pořádný bear market se vším všudy a ještě k tomu při tak vysoké inflaci.

Nejsem krypto fanatik, ale ani hater. Do Bitcoinu a Ethera jsem investoval z důvodu další třídy aktiv. Bohužel začalo krypto velmi výrazně korelovat s akciovými trhy, především těmi technologickými. Když k této skutečnosti přičtu vysokou volatilitu, potom krypto asset považuji ze svého pohledu jako akcie na steroidech. Pokud spočítám historickou volatilitu za poslední dva roky, vychází krypto zhruba 3násobně volatilněji než široký index S&P 500 (měřeno anualizovanou standardní odchylkou denních pohybů). Problém vidím zejména v tom, že když dochází k výprodejům napříč akciovým trhem, krypto to obvykle schytá v mnohem větším měřítku. A poslední, co chci mít v portfoliu výrazně zastoupené, jsou aktiva s opravdu vysokou betou. Z toho důvodu jsem krypto do portfolia nepřidával a prozatím to ani v plánu nemám.

Dovolím si zde jeden tip. Vzhledem k velmi výraznému poklesu volatility v posledních několika měsících se domnívám, že na kryptu proběhla hlavní vlna kapitulace a pokud se nestane další velký průšvih typu FTX, mohlo by se jednat o pomyslné dno.

Skladba portfolia

Rozložení portfolia je dáno tím, jak jsem jej postupně sestavoval především v letech 2019 a 2020. Tehdy jsem chtěl mít portfolio méně volatilní, dnes už bych jej pravděpodobně skládal jinak, protože jsem zjistil, že mně volatilita vůbec nevadí. Asi by to byla rozumná kombinace S&P 500 a Nasdaq 100.

Skladba konsolidovaného portfolia dle třídy aktiv k 10.1.2022.

Po delší pauze jsem do portfolia koncem minulého roku opět nabral americké vládní dluhopisy. Důvody popisuji v tomto článku. Dále jsem přibral nevýznamnou část akcií Meta / Facebook, protože se mně valuace zdála už hodně zdecimovaná. Složení konsolidovaného portfolia je tedy z 97,52 % v indexech (Buffeta tam řadím taky) a z 2,48 % ve “stockpickingu”.

Skladba konsolidovaného portfolia dle akciových pozic k 10.1.2022.

Výhled pro rok 2023

Někde jsem zahlédl průzkum sentimentu portfolio manažerů v USA, kde zhruba 65 % dotazovaných očekává v tomto roce recesi. V podobném duchu se nesou i názory ekonomů:

According to a survey by WSJ, 61 % of economists expect a recession this year.

75 % of economists now believe that a “soft landing” by the Fed is not possible.

Podobná nálada panuje také u individuálních investorů, kde vyloženě bullish je pouhých 24 %, což v kontextu historického průměru znamená dlouhodobě převládající negativní sentiment.

AAII sentiment survey, zdroj: https://www.aaii.com/sentimentsurvey

Není mně úplně vlastní se v případě finančních trhů přidávat na stranu většiny (především v negativní náladě), navíc jsem nastavením mysli spíš optimista, takže si tipnu, že to trhy a Fed ustojí a recese se konat nebude, nebo jen velmi mírná. Myslím si, že je tzv. soft landing stále ve hře a svoje tvrzení opírám zejména o následující ukazatele…

Consumer Price Index, zdroj: https://fred.stlouisfed.org/series/CPIAUCSL#0

Inflace klesá. Aleluja! Přestože ukazatel CPI (y/y) hlásí stále hrozivých 6,5 %, je potřeba si uvědomit, že se počítá z minulosti, kterou už stejně nikdo nezmění. Více vypovídající jsou procentní meziměsíční změny. Pokud bych anualizoval například posledních šest měsíců, vychází inflace na 1,8 %, což je mimochodem výrazně pod projekcemi Fedu. Zpožděné nájemné, které tvoří cca 40 % CPI, pravděpodobně dodá dalšímu poklesu na významu někdy během tohoto roku.

Průměrná hodinová mzda, zdroj: https://fred.stlouisfed.org/series/CES0500000003#0

Značná část ekonomů a expertů přirovnává aktuální tržní prostředí k období 1970 – 1980 v USA, kdy došlo k třem postupně se zvyšujícím inflačním vlnám. Na grafu výše si prosím všimněte, jak už několik měsíců dochází k poklesu hodinové mzdy, což má mimo jiné protiinflační efekt, ale především… Prozatím to vypadá, že nehrozí inflační spirála, čímž se snižují šance na zopakování velmi nepříjemného období sedmdesátých let.

Vývoj akcie Caterpillar (CAT) v období 2018 – leden 2023.

Věděli jste, že se společnost Caterpillar obchoduje na svých historických all-time highs. Caterpillar je největším celosvětovým výrobcem stavebních strojů a zařízení. Pokud je recese za rohem, jak je možné, že se celý průmyslový sektor (ticker XLI) obchoduje jen asi 4,5 % pod svými historickými maximy?

Míra nezaměstnanosti v USA, zdroj: https://fred.stlouisfed.org/series/UNRATE

Trh práce v USA je silný. Tohle tvrzení se můžete dočíst snad úplně všude. Aby taky ne, copak se recese dějí v dobách s historicky nejnižší nezaměstnaností (aktuálně 3,5 %)? Prozatím vše vypadá celkem dobře, drobný problém je v tom, že je to značně zpožděný ukazatel…

Všechno není tak růžové

Zaměstnanost dočasné výpomoci lze zařadit mezi tzv. předstihové ukazatele v rámci celého trhu práce. Je to celkem logické – při krizích se firmy a podnikatelé začnou nejdříve zbavovat pomocné pracovní síly před stálými a kvalifikovanými zaměstnanci. Na poslední tři recese (na grafu zobrazeny jako šedé zóny) upozorňoval tento indikátor s předstihem, pokud setrval pod nulovou úrovní alespoň čtyři po sobě jdoucí měsíce.

Pomocná pracovní síla, zdroj: https://fred.stlouisfed.org/series/TEMPHELPS#0

Index ISM PMI ve zpracovatelském průmyslu v USA klesl v prosinci 2022 na 48,4 bodu a ukazuje na druhý měsíc poklesu aktivity v továrnách, protože Američané přesouvají své výdaje od zboží ke službám. Opět se jedná o předstihový ukazatel, který při prolomení úrovně 45 signalizoval přicházející recesi.

ISM Purchasing Managers Index (PMI), zdroj: TradingView.com

Vývoj mezd, pomocné pracovní síly a ISM indexu budu v nadcházejících měsících velmi bedlivě sledovat 👀

Jedno povzbuzení na závěr

Aktuálně trh očekává, že Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů (91% probability) na svém únorovém zasedání a o dalších 25 bps (77% probability) v březnu tohoto roku na 5% úroveň a následně si dá pauzu (za jinak nezměněných podmínek). Tohle by už samo o sobě mohla být dobrá zpráva, protože studie níže ukazuje, že kdykoliv Fed přestal s cyklem zvyšování úrokových sazeb, byl to pro akcie bullish signál (vyjma roku 2000).

Výkonnost indexu S&P 500 po ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb, zdroj: https://twitter.com/3F_Research/status/1610374527397117952/

Suma sumárum

Abych ten svůj roční výhled nějak srhnul:

  • v únoru a březnu dojde k hikům o 0,25 %,
  • po zbytek roku ponechá Fed sazby na 5 %,
  • tipuji výraznější pokles inflace než současné projekce Fedu,
  • recese nebude, soft landing je ve hře (uff, tohle je odvážné tvrzení 😀 ),
  • roční výkonnost indexu S&P 500 bude v pásmu 7 – 14 % (včetně dividend),
  • to hlavní nakonec – celé to samozřejmě berte s rezervou.

Všem přeji spoustu investičních úspěchů, pevné nervy a dostatek trpělivosti! A jak se v uplynulém roce dařilo vašim portfoliím?


Subscribe
Upozornit na
guest

27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirko

Zdravím. Zaujalo mne, že nakupujete US ETF, je to tím, že jste kvalifikovaným investorem nebo je na IBKR nějaký způsob pro malého investora jak nakupovat US ETF? Díky za pěkné shrnutí a šťastnou ruku v roce 2023 :)

Peter

myslim že to písal niekedy v minulosti, že ten veľký účet má ako kvalifikovaný investor, lebo spravuje nad 1M usd. ale nie som si na 100% istý. u IB sa dá nakupovať US ETFka cez nákup call opcie alebo výpis putky na tieto ETF

Marcel

Zdravim, chcel by som sa opýtať na tie výbery z účtu IB. Píšete, že ste si vyberal prostriedky ktoré ste potreboval investovať do nehnuteľnosti, tak že ste išiel na páku, bez toho, aby ste musel odpredavat aktíva. Mne to u IB nefunguje – môžem vyberať len voľný cash, čiže ak som 100% zainvestovany najskôr musím predať aktíva urobiť výber a následne ich kúpiť späť na páku. Tak ako to popisujete to funguje u us brokerov ako TradeStation a Tastyworks.
Vďaka za vysvetlenie.

Marcel

Vďaka,
To znamená, že pokiaľ ste 100 % zainvestovaný a z toho 50% držíte v korunách ktoré sa úročia tak zároveň platíte úrok za požičané USD?

Radim

Zní to jako zajímavý koncept. Mohl bych se zeptat, jak to vychází na úrocích? Tzn. kolik na tom dodatečně zaplatíš ve srovnání s investováním kompletně v USD?

Ondřej

Hezky vecer a diky za nasdileni! Samozrejme neznam Vas investicni horizont ani strategii, i tak bych se ale chtel zeptat na duvod, proc tak neverite nasdaqu, ze jej tam mate jen necela 3 % oproti cca 45% podilu SP500, 25% value SP500 a 7% Buffetovi? Je za tim zminovana ambice vyhnout se volatilite ci neco vic? Btw muj letosni vysledek je -10.78%, portfolio slozene z S500, XNAS, QDVE, TDIV, BTC, BRK.B, QDVF, GOOGL, ATVI a IBKR.

Ondřej

Díky moc za reakci, kdybyste proto skládal portfolio dnes, jak byste při zmiňovaném dobrém snášení rizika a 20+ letém horizontu navážil Nasdaq 100 a S&P 500?

Fers

Gratuluji k poražení indexu :) Když jsme u toho bilancování – jak pracujete s dokládáním investic u IB k daňovému přiznání? Přikládáte tam celý annual activity statement, popř. jen jeho vybrané části nebo si vše bokem spočítáte v excelu, přiložíte svůj excel a výpis od brokera si jen uložíte pro případnou kontrolu? Díky.

Osička

Dělám to stejně. Navíc si počítám daně ze zisků po přepočtu jak podle ročního kurzu GFŘ tak podle denních kurzů ČNB (zákon umožňuje výběr) a podávám i platím nižší částku. Za 2021 mi o desítky tisíc lépe vyšly daně podle GFŘ, za 2020 o pár tisíc dle ČNB.

mir

….počítám daně ze zisků po přepočtu jak podle ročního kurzu GFŘ.
Takhle rovněž podáváme = je správně. Žena pracuje na FU. Ale cokoli zjistit je horor. Nikdo tomu nerozumí….

Petr

Zdravím, ohledně interestu na peníze který mi leží na IBKR účtu – chápu správně že abych dostával úroky za cash kterej nemám nikde alokovanej tak nemusím nikde nic vyplňovat?

Martin

Ahoj Finhacker,
vďaka za skvelý článok. Rad by som sa ťa opýtal jednu, snáď nie úplne školácku otázku: Ako si sa prosím dopracoval k prepočtu výkonnosti Tvojho portfolia do CZK (teda do inej než Base Currency)? Je nutné si to od IBK nejako aktívne vyžiadať resp. má to nejaký súvis s Tvojím “special” účtom? Snáď neprehliadam najakú základnú funkcionalitu IBK, ale neviem sa k tomu (prepočtu do inej meny) nijako dopracovať.
Vopred vďaka za radu
M.

Martin

Ahoj, do NASDAQ investuješ presne cez ktoré ETF? Ak priamo cez QQQ, tak ktorú UCITS variatnu odporúčas nám retailovým investorom? Dakujem.

Vojta

Tak jsem si udělal domácí úkol, znovu se podíval na všechny ty indikátory a nevypadá to zrovna na BULL market před námi.

  • pomocná pracovní síla už je několik měsíců v mírném poklesu
  • index ISM PMI je už na hodnotě 46 a stále má klesající směr
  • inflace sice klesá, ale ještě aby né, FED od ledna ty sazby ještě docela utáhnul

No jsem zvědav, kdy něco praskne. Hromadím cash na 1Y tresury bondech USD za krásných 5,3% a vyčkávám.

Přejít nahoru