UPDATE: úpravy portfolia a YTD výkonnost 2021

Po delší době zdravím všechny čtenáře svého blogu, FinHacker je zpátky v pracovním režimu :-) Koukám, že poslední článek je z konce června, tedy těsně před začátkem prázdnin. Je to proto, že jsem letní měsíce trávil poměrně aktivně různými dovolenými s rodinkou a na blogování jsem neměl vůbec pomyšlení, takže jsem tak nějak pocitově vyhodnotil, že bude lepší, když nebudu psát nic, než abych se do toho nutil. Dnes je krásné datum 1. září, což je ideální den na rekapitulaci vývoje portfolia a změn, které jsem v první polovině roku udělal.

Upozornění: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení! Jde pouze o názornou ukázku, jak mám portfolio sestavené já, což vychází z mých vlastních preferencí a averzi k riziku.

Naposledy jsem o stavu portfolia informoval na konci roku 2020 a od té doby uplynulo osm měsíců, během nichž došlo k několika úpravám. Jedná se o mé soukromé investiční portfolio.

Portfolio dle třídy aktiv

Portfolio z pohledu třídy aktiv, stav k 31.8.2021.

Změny oproti poslední aktualizaci:

  • Vyšší podíl ETFek a akcií – Díky odprodeji vládních dluhopisů jsem mohl navýšit akciovou složku v portfoliu na téměř 100 %.
  • Žádná hotovost – Dříve jsem menší podíl hotovosti na účtu držel (1 – 2 %). V roce 2021 jsem se dostal do stavu, kdy můžu tvrdit, že jsem skutečně 100% zainvestovaný. Hodně lidem to může připadat rizikové, já jsem s tím naprosto v pohodě. Jsem investor typu buy&hold s velmi dlouhým horizontem a nízkou averzí k riziku, navíc se snažím vyhýbat různým způsobům časování trhu, ať už v podobě vstupu do pozic, nebo jejich opouštění. Nejen můj výzkum potvrzuje, že prachsprosté držení vede v delším období k nadvýnosu oproti aktivnímu řízení.
  • Žádné vládní dluhopisy – Můj oblíbený poměr akcií a dluhopisů v portfoliu byl dlouhou dobu přibližně 80:20. Na začátku roku 2021 jsem tento poměr přehodnotil a postupně se všech amerických státních dluhopisů zbavil. Bondy udělaly mému portfoliu v letech 2019 a 2020 velmi dobrou službu, bohužel v současné situaci nevidím příliš důvodů, proč je držet dlouhodobě. Jediným argumentem může být snížení volatility portfolia, o čemž bych uvažoval, kdybych šel do předčasného/řádného důchodu (nejdu). Rád si plnými doušky užiji budoucí horskou jízdu na akciovém trhu.
  • Přibylo krypto – Protože mám mysl otevřenou novým věcem (a těm technologickým obzvláště), jal jsem se na přelomu roku 2020 / 2021 trošku více nastudovat a pochopit kryptoměny. Tady bych se rád na chvilku zastavil. Nejsem a nikdy nebudu jedním z těch “laser eyes” šílenců, co mají svá portfolia složená pouze z kryptoměn, věří v kolaps ekonomiky a jsou přesvědčení, že krypto jednou nahradí fiat – to je podle mě dost velké sci-fi a omyl ve vnímání kryptoměn. Osobně se dívám na krypto jako na další třídu aktiv, která by nemusela být příliš korelovaná s akciovým trhem (to bohužel v poslední době moc neplatí). Tuhle část portfolia mám složenou z BTC (75 %) a ETH (25 %).

Co jsem ještě zvažoval

Na začátku roku 2021 jsem krátce uvažoval o nákupu zlata pomocí futures kontraktů jako hedge proti oslabení dolaru namísto zvýšení akciové složky, což jsem nakonec zavrhl a udělal dobře. Na zlatě mi prostě vadí několik věcí:

  • nenese žádný úrok nebo dividendu,
  • jako safe haven je poměrně volatilní,
  • proti inflaci někdy funguje a někdy vůbec,
  • do prostředí potenciálního růstu úrokových sazeb se také moc nehodí.

Spíše než zlato budu radši držet konzervativní alokaci v kryptu (do cca 2 %), které by mohlo mít do budoucna mnohem větší potenciál než drahý kov, navíc s možností “parkování” u BlockFi na 4 – 5% úrok ročně (ihned po bankrotu Celsia jsem veškeré krypto převedl do peněženky).

Co jsem naopak nezvažoval

Začátkem roku začala média strašit s tzv. komoditním super cyklem. Jedná se o velmi dlouhé období (řádově desítky let), kdy výrazně roste cena všech komodit. Zahlédl jsem doporučení od “expertů” a šarlatánů nakupovat komoditní ETFka nebo dokonce samotné komodity. Celý ten povyk mně přišel absolutně neadekvátní. Ano, pokud bychom byli ve stavu ukončení vleknoucí se války, potom by komoditní super cyklus dával smysl, nikoliv však po korona krizi, kdy se dohání odložená spotřeba a vznikl díky tomu nesoulad mezi nabídkou a poptávkou. Netvrdím, že ceny nebudou ještě nějakou dobu vyšší, ale kontinuální růst deset a více let?

S růstem cen komodit se objevil ještě jeden strašák – inflace. Názory na další vývoj se různí, gold bugové a krypto maximalisti předpovídají hyperinflaci a konec světa, většinový konsensus je takový, že tady s námi vyšší inflace bude delší dobu. Zatím v tom zásadní hrozbu pro finanční trhy nevidím, ale situaci bedlivě sleduji skrze dluhopisový trh a vývoj mezd v USA.

Skladba portfolia po jednotlivých titulech

Složení portfolia dle jednotlivých titulů (ETFs / akcie), stav k 31.8.2021.

Změny oproti poslední aktualizaci:

  • Přidal jsem Nasdaq – Hysterickým výprodejům technologických akcií jsem v březnu nemohl odolat a za uvolněné peněžní prostředky jsem nakupoval ETFka QQQ a CNDX.
  • Odprodal jsem těžaře – Konečně se mně podařilo zbavit se malých těžařů ropy v podobě ETFka s tickerem XOP. Ještě mně zbývá XLE, u kterého už mám nastavený cenový target a čekám, až dojde k jeho dosažení. Tuhle ocelovou kouli si s sebou táhnu z konce roku 2019, kdy jsem se nechal zlákat “zajímavou” valuací. V těžařích ropy úplně budoucnost nevidím.
  • Zvýšil jsem alokaci Pilulky – Jako další hedge proti oslabování dolaru jsem navýšil svoji pozici v akciích Pilulka. Využil jsem výrazného propadu v dubnu a postupně navýšil pozici zhruba dvojnásobně.

YTD výkonnost

Report od brokera, srovnání s indexem S&P 500 včetně dividend (SPXTR), výnos vážený časem (TWR), období 1.1. – 31.8.2021.

Kromě toho, že byla výkonnost trhu za prvních osm měsíců hodně nadstandardní, není na vývoji mého portfolia nic zvlášť zajímavého. Poměrně věrně kopíruje index S&P 500, což je mým cílem. Ve výkonnosti není zahrnuté zhodnocení brokerského účtu, kde držím akcie Pilulky (+117,64 %), jeden menší účet u jiného brokera (+20,15 %) a krypto portfolio (+19,38 %).

Jak už jsem zmínil výše, výkonnost širokého indexu je tento rok nadstandardní a vůbec bych se nedivil, kdyby indexy ještě do konce roku další procenta přidaly. Při současném nastavení monetární politiky by to ani nebylo žádným překvapením…


Subscribe
Upozornit na
guest

48 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

No hezký! Máme podobnou výkonnost

TWR.png
Ondrej

Ahoj,

jako alternativu Blockfi doporucuji Celsius, prijde mi snad ve vsech ohledech lepsi.

Supermuf

Celsius je legit ale je to KYC… Jaký význam má pak krypto když nejste anonymní ?? Doporučuji zvolit raději jakýkoliv zavedený defi projekt ..

Supermuf

Anonymita s tím souvisí.. Všechny centralizované KYC burzy, custodian služby a likvidity pooly mají jedno společné (kromě “not your keys, not your crypto”) a to to, že práskají finančáku. Já beru krypto jako nástroj / prostředek odporu proti tomuto systému a jejich profesionálním loupežníkům ať už mají jakékoliv jméno (centrální banka.., stát.., vláda.., režim.., berňák..). Daňová liberace je jedním z mých dlouhodobých cílů a krypto je jeden z mocných nástrojů jak toho dosáhnout (pominu-li ex-pat). Zrovna nedávno jsem byl na poště pro balík v den kdy se vyplácely našim “spoluobčanům” “dávky” a utvrdil jsem se v tom, že anonymně používat krypto je nejenom nutnost, ale i vlastenecká povinnost..

glader

Mate ve svem portfoliu i reality ? nebo jedete ciste jen akcie ?

Petr

Já mám ETF SRET, ale jen 1700 kusů. Je to u mě dosti bezvýznamná pozice

Last edited před 3 let by Petr
Petr

Aha, tak ty nemám. Jen domeček kde bydlím.

glader

Ptal jsem se na fyzicke nemovitosti. Je to prave zajimave, protoze hodnota Vaseho realitniho portfolia je celkove stejna jako akcioveho. U me ta hodnota (trzni) mnohem prevysuje akciove portfolio. A rad bych zahajil diskuzi, jestli je to správně.

Modelově – pokud máte v realitním portfoliu nemovitosti za 10mega (v dnešní době nic nemožného), tak jdete nahoru posledních deset let v ČR cca 7-13% ročně. Na 10 mega je to třeba 800k-1300k ročně. Promlouvá do toho samozrejme likvidita atd…

Chtel jsem rozpoutat diskuzi, jaka je optimalni skladba portfolia :)

Petr

Už chápu dotaz. Když budu brát, že mám plus mínus baráček za 10M a ten jde nahoru tempem 7-13% ročně, tak se na tom shodneme.

Filozofický problém mám s tím, jestli toto brát jako investici, když v tom bydlím. Mě psychika říká že ne, protože i když bych to mohl zpeněžit za 10M, tak jsem v tu chvíli pod mostem.

Srovnání riziko / výnos / likvidita mezi akciemi a nemovitostmi udělat samozřejmě jde (hádám že akcie budou mít vždy vyšší likviditu a vyšší riziko, výnos obojího bude vždy diskutabilní).

No, a k té optimální skladbě portfolia: To bude hodně záležet na naturelu a možnostech investora. Pokud mluvím za sebe, tak crypto nee a komodity obecně nee, akcie obecně ano a fyzické nemovitosti možná.

Kamarád třebas akciím nerozumí, ale úspěšně pronajímá garáže a nemá s tím problém. Čili on má 100% v nemovitostech.

MilanB

Muj osobni nazor je, ze do portfolia by se mela zahrnovat jen takova nemovitost, kterou ja sam osobne nevyuzivam ale pronajimam nebo drzim prazdnou.
Prave resim dilema – co udelat s investicnim bytem, ktery roky pronajimam…
Pokud ho prodam a investuji utrzenou castku do akciiovych etfek s vynosem cca 8%, tak rocni zisk/zhodnoceni bude sice cca 4x vyssi nez cisty zisk z najmu ale krome toho tam bude i zvyseni hodnoty vlastni nemovitosti.
Tak nevim…
Na druhou stranu si myslim, ze mit v potrfoliu neco fyzickeho, co nejsou jen nuly a jednicky (penize v bance, akcie u brokera) v IT systemech, je vhodne/vyhodne tzn. konzervativni slozka i kdyz s mensim zhodnocenim/ziskem.
Nebo se na to divam spatne?

Honza

Já osobně rozlišuju celkový (osobní) majetek a investiční majetek. Za osobní spotřební beru dům, ve kterém bydlím, auto, atp. Je to majetek, který za údržbu peníze spíš “žere”. Zhodnocení moc neřeším, max efektivitu provozu. Za investiční pak beru investiční (pronajímaný) byt, akcie, atp. U něj samozřejmě řeším zhodnocení. No a pak ještě pojištění jako zlato či některá alternativní aktiva.
Počítat při dnešním ocenění výnos na akciích 8% mi přijde osobně dost optimismus. Určitě jsem příznivcem neopomínání fyzických aktiv.

Honza

Ano, cena nemovitosti roste, ale roste i cena nemovitosti, kterou bych si koupil namísto stávající (někde bydlet musím). V tomhle to mám stejně jako Kiyosaki. Přijde mi, že to nejlépe odpovídá realitě toků hotovosti. Samozřejmě mohu si pořídit bydlení o něco dražší, než bych potřeboval a případně jej pak vyměnit za levnější s realizací nějakého zisku. Ale do toho se mi asi nebude chtít jít.

Honza

Myslím, že i na tom se shodneme :-)
Obě nemovistosti (podobně jako peněžní rezerva na nájem) jsou ostatně v účetnictví na straně aktiv. Jen to vlastní bydlení mám takříkajíc na jiném účtu a mentálně se k němu chovám jinak.

Jiri

Byl by nějaký seznam stránek, přes které lze koupit US akcie? Koukal jsem, že jedeš přes IB – přijde mi to zbytečně komplikované. Proč třeba nepoužíváš Degiro nebo Lynx? Jsem úplný začátečník, už to řeším dva dny a tak nějak mi přijde, že to jsou relativně dobré platformy, ale ty do toho vidíš určitě víc. Díky za tvůj čas.

Jiri

Díky za odpověď. Takže když začnu u Degira, tak to bude naprosto v pohodě.

Jiri

Myslíte, že je úplná blbost investovat podle tohoto portfolia, když tomu vůbec nerozumím? V podstatě mi jde o to uložit prachy (dlouhodobě) a ochránit je před inflací a vydělat nějakou kačku. Nekupovat teda XLE, když se ho snažíte zbavit. Původně jsem chtěl nakoupit třeba akcie Microsoftu a Nvidia (protože do toho aspon trochu vidím), ale pak nevím co dál jinýho (předpokládám že na to bude nějaké technologické ETF). Z dlouhodobého hlediska ať se dívám kam se dívám, tak akcie obecně rostou všechny, některé víc, některé mín, ale netraduju na denní bázi a třeba 5% ročně mi přijde fajn.

Je jasný, že se snažíte zbavit odpovědnosti, ale obecně asi investujete a držíte vlastní peníze tam, kde vidíte smysl. A tím že tomu rozumíte mi přijde relativně ok investovat podle vás.

Z českých o Pilulce uvažuju delší dobu. Do bitcoinu chci dát tak 20% až spadne na 30-35k.

Jiri

A v čem spatřujete riziko investování podle vás? Já chápu, že to nemusí vyjít, že tam jsou rizika (kdyby nebyly tak si pujčíte miliardu a dáte do do vašeho portfolia), ale pro laika mi to přijde dobrý začátek. Že udělám chybu sám je mnohem pravděpodobnější, i když tomu dám půl roku. Navíc čas na studium tolik nemám.

Jiri

Tomu rozumím, ale pokud to člověka nebaví a nechce se tomu věnovat fakt naplno, tak si přečte 2 knížky, nějaký články, naučí se základy, ale pořád tomu prostě nerozumí (zdaleka ne do takové míry jako trader co to jede několik let). Ostatní na burze budou povětšinou chytřejší než on.

A nejde to proti pravidlům diverzifikace dát většinu pouze do jednoho titulu S&P 500? Ten je teď na docela slušným peaku a bál bych se pádu, což ale nevadí když to tam člověk bude hodlovat roky. R. Vávra bere jako relativní jistotu technologické firmy.

Možná by to stálo na nějaký článek pro beginnery a tipy, kde člověk extra nevydělá, ale neměl by se extra spálit. Je jasný že se vám do toho asi moc chtít nebude, protože lidi jsou pak hrozný když přijdou o prachy.

Jiri

Díky za váš čas.

Zdeněk

***** [admin: sorry Zdendo, ale self-promo vlastních produktů na svým blogu nechci]

TLDR: Dej to do S&P 500. Kvůli EU regulaci bude asi nejjednodušší použít CSPX.L, ale dají se koupit i přímo US ETF, viz https://www.finhacker.cz/jak-obejit-znemozneni-obchodovani-americkych-etfek-3-cast/

MartinL

Využívám jako amatér Interactivebrokers pro nákupy ETF a rád bych se zeptal, zdali IB má nějakou funkci pro pravidelné (automatizované) příkazy, např. 1x měsíčně do stejných ETF tickerů. Jinak chválím obsah tvých stránek.

Martin

Zdravim. Prosim Vas, aky je Vas nazor na etf s tickerom IMEU? Neuvazovali ste do portfolia zahrnut aj europsky trh? Dakujem

Jožka

Ahoj, můžu se zeptat na důvod rozdělení mezi S&P 500 a SPMV? Má něco z toho nějakou výhodu oproti druhému?
Díky

Martin

Dobry den, mozem prosim jednu otazku? Niektore pozicie zo svojho portfolia aj zatvarete, ked mate pocit, ze trhy nejako velmi klesaju? Resp robite nejake kroky k tomu, aby ste ochranili existujuce nerealizovane zisky? Robili ste nieco napr. v marci 2020 alebo napr. teraz, ked sa trhy trochu rozkolisali? Dakujem

Martin

Dakujem pekne za odpoved. A tych 50% cash v marci 2020 bola čisto náhoda alebo načasovanie trhu/šikovnosť? (napr. mne osobne sa vtedy podarilo zachrániť dôchodkový fond pred tým -30% poklesom na akciách)

Martin

Dakujem. Este jedna otazka ak mozem: Ako je to s ochranou investicii? Kedze vy mate v portfoliu pravdepodobne dost vysoku sumu, taka vasa odpoved bude pre mna doveryhodnejsia nez odpoved od brokera.

Smerujem k tomu, ze uvazujme situaciu, ze u brokera nemate ziadny cash, iba same ETF/akcie. Ak by broker skrachoval, do akej vysky su tieto investicie chranene, resp. co sa s nimi potom bude robit?

Ja to chapem tak, ze tie investicie su chrane v uplne plnej vyske, pretoze oni su uchovane v centralnom depozitari cennych papierov a nie u brokera. Takze keby broker skrachoval/ukoncil svoju cinnost, tak ja si tieto investicie mozem presunut v plnej vyske k inemu brokerovi a nepocitim ziadne negativne dopady. Je to takto?

Dakujem.

Přejít nahoru