Zamyšlení k raketovému růstu nezaměstnanosti v posledních dvou týdnech

Minulý týden jsem na blogu psal ohledně raketového růstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v rámci mini seriálu “To byl ten den, kdy…”. Včera došlo ke zveřejnění další várky dat z minulého týdne. Jednalo se celkem o 6,648 milionu nových žádostí, což je dvojnásobek oproti předchozímu týdnu. Obrázek vydá za tisíc slov…

Zveřejnění unemployment claims 2.4.2020.

Ten graf je dech beroucí a ta čísla jsou obrovská, o tom není pochyb. Co je ale mnohem více zajímavější je fakt, že trhy na zveřejněná data reagovaly růstem, a to jak minulý čtvrtek, tak také tento týden.

Index S&P 500 reprezentovaný ETFkem SPY, reakce na unemployment claims.

Jeden by si říkal, že trhy na tak špatná data musí reagovat obrovským výprodejem, ale opak byl pravdou. Nejsem zastáncem tvrzení, že se na trzích pohybují hlupáci, kteří nerozumí ekonomickým souvislostem. Naopak trhy jsou chytřejší, než si většina lidí myslí (pozor, netvrdím, že jsou v každém okamžiku efektivní!). Důležité je si uvědomit, že trhy jsou tzv. forward looking, to znamená, že se dívají dopředu do budoucnosti a na základě možného budoucího vývoje obchodníci ohodnocují aktiva.

Skutečnosti, které jsou známé, mají v sobě už tržní ceny započítané.

Zamýšlel jsem se nad tím, co se asi nyní na trzích děje, proč při tak hrozných číslech nezaměstnanosti nedochází k dalším výprodejům, a přišel jsem s možným vysvětlením. Velikou váhu v tom může totiž hrát fiskální podpora v Americe. Vláda mimo jiné schválila jednorázový příspěvek 1.200 USD pro každého občana (s ročními příjmy do 75.000 USD) + dodatečnými 600 USD týdně po dobu několika měsíců. To vše nad rámec jejich programu pojištění v nezaměstnanosti.

Vtip je v tom, že pro nižší příjmovou skupinu představuje tato podpora více, než kolik by si mohli vydělat v zaměstnání, proto se určitá část těchto lidí raději nechá vyhodit a pobírá dávky. Z tohoto důvodu jsou čísla za poslední dva týdny mnohem větší a trhy to určitě započítávají (plus dochází k obrovské monetární stimulaci ze strany FEDu), proto se nekonají žádné výrazné propady.

Poznámka: určitě nechci problém nezaměstnanosti v Americe nijak zlehčovat. Pro velkou část populace to nebude lehké období a obrovské množství lidí bohužel přijde o práci nedobrovolně.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přejít nahoru